W Poznaniu czworaczki przyszły na świat. "Zdarza się to raz na 700 tysięcy porodów"
Dziewczynki przyszły na świat w środę, 3 stycznia. Rodzice dzieci pochodzą z podpoznańskiej gminy Gmina Kostrzyn. - Sam fakt urodzenia się czworaczków jest dużym wydarzeniem z tego powodu, że takie porody zdarzają się raz na 700 tys. porodów - powiedział prof. Wiesław Markwitz, lekarz kierujący zespołem przyjmującym poród.
2024-01-04, 18:33
Na konferencji prasowej prof. Wiesław Markwitz powiedział, że poród odbył się poprzez cesarskie cięcie w 32. tygodniu ciąży. W akcję porodową zaangażowanych było łącznie kilkadziesiąt osób.
- W wyniku tego porodu urodziły się cztery noworodki płci żeńskiej. Dotychczasowy przebieg i samego porodu i połogu jest jak najbardziej prawidłowy. Sam fakt urodzenia się czworaczków jest dużym wydarzeniem z tego powodu, że takie porody zdarzają się raz na 700 tys. porodów. Jeżeli zestawimy to z tym, że w Polsce w ub. roku odbyło się 375 tys. porodów, to wynika, że raz na dwa lata powinniśmy mieć w naszym kraju czworaczki - powiedział.
Pomoc samorządu dla rodziny
Burmistrz gminy Kostrzyn Szymon Matysek powiedział, że w październiku spotkał się z panem Tomaszem, ojcem dziewczynek, i wtedy dowiedział się, że na przełomie 2023 i 2024 r. "na świat przyjdą w naszej gminie cztery dziewczynki". - Dziś nasza radość i moc serdeczności trafia do szczęśliwej rodziny. Podczas rozmowy z panem Tomaszem przekazałem serdeczne gratulacje rodzicom w imieniu mieszkańców i całej społeczności samorządowej w gminie Kostrzyn. Rodzina może liczyć na pełne wsparcie naszego samorządu - zaznaczył Matysek.
REKLAMA
W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej gminy wskazano, że zadeklarowała ona szerokie wsparcie dla rodziny. Otrzyma ona m.in. środki higieniczne i wózki. Poinformowano również, że ośrodek pomocy społecznej przygotowuje pomoc w zakresie usług opiekuńczych wykwalifikowanego pracownika. Rodzina może liczyć także na wsparcie finansowe zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn o pomocy rodzinie, w której podczas jednego porodu urodziło się więcej niż jedno dziecko.
- Spotkaliśmy się z dyrektorami i radami rodziców: szkoły podstawowej, przedszkola "Pozytywka" i żłobka w Siekierkach w celu podjęcia wspólnej inicjatywy zorganizowania wsparcia przez mieszkańców - zaznaczył zastępca burmistrza Waldemar Biskupski. - W najbliższym czasie będziemy podejmować inicjatywy szerokiej i długofalowej pomocy, której koordynatorami będą instytucje oświatowe - dodał.
Cytowany w komunikacie urzędu ojciec dziewczynek podziękował lekarzom, położnym i pielęgniarkom Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ul. Polnej w Poznaniu za wspaniałą opiekę i profesjonalizm.
REKLAMA
- Cyfrowy bliźniak - system asystowania kobiecie w ciąży. Jak to działa?
- Bieganie w ciąży? "To samo dobrodziejstwo"
PAP/kg
REKLAMA