Sprawa mandatu Mariusza Kamińskiego. Jest decyzja Izby Pracy Sąd Najwyższego
Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego nie uwzględniła odwołania Mariusza Kamińskiego od decyzji marszałka Sejmu Szymona Hołowni o wygaśnięciu mandatu poselskiego.
2024-01-10, 11:19
"Czynność dokonana przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej w sprawie odwołania Mariusza Kamińskiego od decyzji marszałka Sejmu o stwierdzeniu wygaśnięcia jego mandatu poselskiego nie jest orzeczeniem SN" - poinformowała Izba Pracy SN.
To do tej izby tydzień temu za pośrednictwem marszałka trafiło odwołanie polityka PiS.
Spór kompetencyjny
Głos w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy izbami zabrała pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Jej zdaniem jedyną uprawnioną do orzekania jest Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, a działania Izby Pracy są bezprawne.
Przeciwny temu rozstrzygnięciu jest między innymi prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Piotr Prusinowski. Jego zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim tego, czy złożona z tak zwanych neosędziów Izba Kontroli Nadzwyczajnej jest sądem.
REKLAMA
Mimo iż sprawa dotycząca Mariusza Kamińskiego wciąż jest na wokandzie Izby Pracy, Izba Kontroli Nadzwyczajnej 5 stycznia uchyliła decyzję marszałka Sejmu dotyczącą wygaszenia mandatu polityka PiS. Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski wyjaśnił, że kluczowe dla takiego rozstrzygnięcia były dwie kwestie: brak nazwiska posła w rejestrze skazanych oraz fakt ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę.
- Zatrzymanie Wąsika i Kamińskiego. Prezydent zwróci się do głów państw i instytucji międzynarodowych
- Kamiński i Wąsik w areszcie. Kaczyński: ci, którzy do tego doprowadzili poniosą konsekwencje
- Kamiński i Wąsik w areszcie. Kidawa-Błońska: prawo jest takie samo dla nas wszystkich
IAR,PAP,pkur
REKLAMA