Nowy rząd premiera Gabriela Attala. Media: Francuzi jeszcze nigdy nie byli tak prawicowi

2024-01-12, 12:06

Nowy rząd premiera Gabriela Attala. Media: Francuzi jeszcze nigdy nie byli tak prawicowi
Premier Francji Gabriel Attal. Foto: PAP/EPA/TERESA SUAREZ

"Bardziej prawicowy" i "stabilny w kluczowych resortach" - tak o nowym francuskim rządzie piszą tamtejsze media. Najwięcej komentarzy wzbudziła nominacja na stanowisko minister kultury Rachidy Dati - jednej z czołowych postaci francuskiej centroprawicy. To największa niespodzianka w nowym rządzie premiera Gabriela Attala.

"Le Figaro" pisze, że nowy rząd charakteryzuje "ciągłość i zmiana". "Politycy wagi ciężkiej pozostają na stanowiskach, ale skład nowej ekipy premiera Attala pokazuje, że rząd przechyla się na prawą stronę" - ocenia konserwatywny dziennik.

Jego zdaniem polityczny zwrot prezydenckiego obozu to efekt "przeciągania liny" przez prawicowe siły w kraju i presji opinii publicznej. "Francuzi jeszcze nigdy nie byli tak prawicowi" - podkreśla "Le Figaro". Dodaje, że wyborcy oczekują od nowej ekipy rządowej "skromnej postawy" i "skutecznych działań".

"Szok" i "zdumienie"

"Le Monde" pisze z kolei, że po zaskakującej nominacji 34-letniego Gabriela Attala na premiera, czwartkowe powołanie Rachidy Dati na szefową resortu kultury wywołało "szok" i "zdumienie".

"Była minister sprawiedliwości wchodzi do rządu mimo, iż jest podejrzana o korupcję, co jest bezprecedensowym przypadkiem" - pisze centrolewicy dziennik.

"To rząd Sarkozy’ego"

Gazeta twierdzi, że za nominacją Dati stoi jej polityczny mentor - były prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Do nowego rządu weszło kilka postaci z otoczenia byłego szefa państwa.

"To rząd Sarkozy’ego" - komentuje "Le Monde". O powrocie byłych prawicowych ministrów pisze też "Libération". "To gorzka pigułka dla lewicowych makronistów" - stwierdza lewicowy dziennik.

Posłuchaj

Francja: komentarze po nominacji nowego rządu. Relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

IAR/Stefan Foltzer/nt

Polecane

Wróć do strony głównej