5. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Tłumy ludzi w Gdańsku uczciły jego pamięć

2024-01-13, 21:33

5. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Tłumy ludzi w Gdańsku uczciły jego pamięć
W Gdańsku uczczono pamięć Pawła Adamowicza. Foto: PAP/Andrzej Jackowski

W Gdańsku uczczono pamięć zamordowanego Pawła Adamowicza. Dziś, w piątą rocznicę ataku na prezydenta Gdańska, odbyły się główne uroczystości związane z rocznicą jego śmierci.

Najważniejszym punktem wydarzeń było spotkanie w miejscu ataku nożownika - na Targu Węglowym. Przy scenie, z której od godz. 19 przemawiał m.in. premier Donald Tusk i prezydent Gdańska Aleksandra Dukiewicz zgromadziły się tłumy ludzi, którzy przyszli, by upamiętnić zamordowanego prezydenta miasta, zarówno gdańszczanie jak i przyjezdni z innych miast.

- Tęsknię za prezydentem Pawłem Adamowiczem, który był nie tylko szefem, ale też przyjacielem - mówiła podczas uroczystości prezydent Gdańska. - Bieg zdarzeń, ich intensywność i szybkość spowodowały, że wciąż nie uporałam się z tą stratą. Tej pustki po Tobie wciąż nie chce przyjąć i zaakceptować - dodała.

Premier Tusk podczas manifestacji na Targu Węglowym powiedział, że jego tragiczna śmierć "pomaga uchronić Polskę od pogardy i nienawiści".

- Ja dziś jestem tu po to, by powtórzyć słowa z tego dnia, kiedy Paweł zginął. Ślubowaliśmy wtedy, że ochronimy my - gdańszczanie, Polacy, Europejczycy - że obronimy nasze miasto, naszą ojczyznę, naszą Europę od pogardy i nienawiści. I drogi Pawle, przyjacielu, prezydencie - jesteśmy wierni temu ślubowaniu - mówił w sobotę premier Tusk. - I chcę wam powiedzieć, Paweł by to na pewno nam wszystkim powiedział: nie możemy spocząć - dodał.

Mija 5 lat od zamordowania prezydenta Gdańska

Dziś mija 5 lat od śmiertelnego zranienia nożem prezydenta Gdańska podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym.

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu 14 stycznia 2019 roku. Jego pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej, gdzie został pochowany. Jego zabójca Stefan Wilmont został w marcu 2023 roku skazany nieprawomocnie na dożywocie.

Jutro, 14 stycznia, trzeci i ostatni dzień uroczystości w Gdańsku.

Czytaj także:

dn/IAR/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej