Czy papierowe słomki są eko? Dr Budziszewska: to koronny przykład ekościemy

2024-01-14, 13:19

Czy papierowe słomki są eko? Dr Budziszewska: to koronny przykład ekościemy
Dr Budziszewska: papierowa słomka to ekościema. Foto: Shutterstock/Ivanova Tetyana

- Podstawowym przykładem greewashingu są papierowe słomki. W rzeczywistości to papier nasączony plastikiem i takiej słomki nie można przetworzyć - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Budziszewska, przewodnicząca zespołu doradczego ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego na Uniwersytecie Warszawskim.

Greenwashing to zjawisko nazywane inaczej "ekościemą". Polega na tym, że produkt lub usługa ma sprawiać wrażenie ekologicznej i realizowanej w trosce o środowisko podczas, gdy w rzeczywistości z ekologią nie ma nic wspólnego.

Greenwashing w praktyce

Dr Magdalena Budziszewska powiedziała w Polskim Radiu 24, że świadomość dotycząca tego procederu rośnie. - To zjawisko zrobiło się na tyle powszechne i ciekawe, że klienci są świadomi, że są manipulowani. Nawet młodzi ludzie chcieliby mieć w szkole lekcję o tym jak oszukuje ich reklama - powiedziała.

Jako dowód takiej "ekościemy" gość Polskiego Radia 24 podała "ekologiczne" słomki. - Podstawowym przykładem greewashingu są papierowe słomki. To najgorsze co można wymyśleć ponieważ są one papierowo-plastikowe. To papier nasączony plastikiem i takiej słomki nie można przetworzyć - powiedziała.

- Jednocześnie klient, który właśnie kupił niezdrowy posiłek opakowany w dużą ilość niezdrowych opakowań, dostał taką słomkę z informacją, że wykonał coś bardzo ekologicznego. Na ten rodzaj ekościemy już prawie nikt się nie nabiera. To już przedmiot dowcipu - dodała.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj

Dr Magdalena Budziszewska o greenwashingu (Gość PR24) 24:36
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: dr Magdalena Budziszewska (Wydział Psychologii UW, przewodnicząca zespołu doradczego ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego na Uniwersytecie Warszawskim, portal Nauka o Klimacie)

Data emisji: 14.01.2024

Godzina emisji: 11.33

dz

Polecane

Wróć do strony głównej