Bliscy wspominają Pawła Adamowicza: swoją miłością i zaangażowaniem "otulał Gdańsk"

2024-01-14, 22:40

Bliscy wspominają Pawła Adamowicza: swoją miłością i zaangażowaniem "otulał Gdańsk"
Dziś 14 stycznia - dzień śmierci Pawła Adamowicza. To trzeci i ostatni dzień uroczystości rocznicowych w Gdańsku.Foto: X@gdansk

W Gdańsku zakończyły się obchody w piątą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza. Ostatnim wydarzeniem była debata w Europejskim Centrum Solidarności zatytułowana "Wieczór dla przyjaciela".

Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika 13 stycznia 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zmarł następnego dnia w szpitalu. W Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające prezydenta, które trwały trzy dni.

Posłuchaj

Przed rozpoczęciem debaty przed budynkiem ECS zapalono setki zniczy ułożonych w kształt serca (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Zaproszeni goście rozmawiali o tym jak styczeń 2019 roku zmienił pojedynczych ludzi, czy nauczyliśmy się czegoś jako wspólnota i jaka nauka płynie z tego wydarzenia na przyszłość.

"Budowanie nowej jakości"

Politolog Anna Materska-Sosnowska zaznaczała, że zmiana społeczna jest odłożona w czasie, oraz, że dziedzictwo śmierci Pawła Adamowicza to nie tylko patrzenie w przeszłość ale budowa nowej jakości, która już się dokonuje - co choćby widać po frekwencji wyborczej. Nawiązała także do wczorajszych słów premiera, które padły na uroczystościach w Gdańsku.

Posłuchaj

Politolog Anna Materska-Sosnowska o Pawle Adamowiczu (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Prawnik, dziennikarz i redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita" Bogusław Chrabota zaznaczył, że naiwność i wiara w ideały mają sens - co pokazała nasza historia.

Posłuchaj

Bogusław Chrabota: wiara w ideały ma sens (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem dziennikarki Estery Flieger najważniejszą kwestią jest zmiana w edukacji. - Uważam, że to nie w społeczeństwie jest problem, tylko w mediach i w polityce. Polska szkoła musi się zmienić - zaznaczyła. Oceniła także, że w szkole brakuje debaty.

Posłuchaj

Estera Flieger o śmierci Pawła Adamowicza (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

"Bez rozmowy nie będziemy współistnieć"

W debacie uczestniczył także Piotr Adamowicz. Brat tragicznie zmarłego prezydenta powiedział, że nadzieją jest już chęć komunikowania się. - Nadzieja powinna być w tym, że rozmawiamy - podkreślił. - Bez rozmowy nie będziemy współistnieć - dodał.

Posłuchaj

Piotr Adamowicz o tragicznej śmierci jego brata (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Żona Pawła Adamowicza Magdalena Adamowicz, po debacie wskazała na czynniki które budują wspólnotę. - Nowa, lepsza rzeczywistość to nie są żadne odkrycia. To jest wzajemny szacunek, to jest uśmiech, to jest miłość. Wszystkie rzeczy najważniejsze dla Pawła dzisiaj wybrzmiały - zaznaczyła.

Czytaj także:

Posłuchaj

Magdalena Adamowicz: wszystkie rzeczy najważniejsze dla Pawła dzisiaj wybrzmiały (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Dr Anna Materska-Sosnowska związana z Uniwersytetem Warszawskim powiedziała, że Gdańsk niewątpliwie jest miastem solidarności. - W Gdańsku czujesz się jak we wspólnocie - podkreśliła.

Posłuchaj

Dr Anna Materska-Sosnowska: Gdańsk niewątpliwie jest miastem solidarności (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

"Miłością i zaangażowaniem otulał Gdańsk"

Janina Abramska - mama Magdaleny Adamowicz - wspomina Pawła Adamowicza jako człowieka, który kochał Gdańsk do końca. Wspominając zięcia powiedziała, że swoją miłością i zaangażowaniem "otulał Gdańsk".

Posłuchaj

Janina Abramska - mama Magdaleny Adamowicz - wspomina Pawła Adamowicza (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Teściowa Pawła Adamowicza przyznała, że tęsknota za nim jest wielka. - Bardzo jego brakuje, zwłaszcza córkom - podkreśliła.

Posłuchaj

Teściowa Pawła Adamowicza: tęsknota za nim jest wielka (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej