"Jego legenda trwa do dzisiaj". Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski

  2024-01-15, 12:35

  "Jego legenda trwa do dzisiaj". Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski
  Marek Hłasko, prozaik i scenarzysta filmowy, w swoim mieszkaniu przy ul. Częstochowskiej na Ochocie Warszawa 1957 r.Foto: PAP/Adam Mottl

  90 lat temu - 14 stycznia 1934 roku - urodził się Marek Hłasko, pisarz, który stał się symbolem buntu wobec władzy i socrealizmu. Uważany za jednego z najciekawszych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, popularność zdobył dzięki nietypowemu stylowi twórczości, a także niekonwencjonalnemu zachowaniu. Zmarł na emigracji w 1969 roku. O twórczości Marka Hłaski rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

  Specjalną uchwałą Sejm ustanowił rok 2024 rokiem Marka Hłaski. "Był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną" - napisali posłowie.

  Marek Hłasko jest autorem powieści i opowiadań, jak: "Pierwszy krok w chmurach", "Ósmy dzień tygodnia", "Następny do raju", "Sonata marymoncka" czy "Drugie zabicie psa". W twórczości przeciwstawiał się panującemu socrealizmowi, a jego bohaterowie - wrażliwi i pełni rozterek moralnych - popadali w konflikty z otaczającą rzeczywistością.

  Debiutował w 1954 roku socrealistycznym jeszcze w formie i wymowie opowiadaniem "Baza Sokołowska". Dwa lata później wydał, zrywający z estetyką socrealizmu, zbiór opowiadań "Pierwszy krok w chmurach", stając się jednym z największych odkryć polskiej literatury lat 50. "Książki warto pisać tylko wtedy, jeśli przekroczy się ostatnią granicę wstydu; pisanie jest rzeczą bardziej intymną od łóżka; przynajmniej dla mnie" - deklarował artysta.

  Jego kariera przyspieszyła, kiedy w 1958 roku wyjechał do Paryża na zaproszenie Instytutu Literackiego. Komunistyczne władze wykorzystały ten fakt i - uznając go za uciekiniera i zdrajcę - nie przedłużyły mu paszportu, tym samym zmuszając do pozostania na Zachodzie.

  Posłuchaj

  Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert o twórczości Marka Hłaski (Polskie Radio 24 / Poczytnik) 23:01
  +
  Dodaj do playlisty
  Czytaj również:

  Więcej w zapisie audycji.

  * * *

  Audycja: Poczytnik

  Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

  Data emisji: 14.01.2024

  Godzina: 22:06

  PR24/ka

  Polecane

  Wróć do strony głównej