W powiecie hrubieszowskim odkryto starożytną broń
Zabytkową broń barbarzyńskich plemion, prawdopodobnie z okresu Imperium Rzymskiego, znaleziono w lesie w powiecie hrubieszowskim.
2024-01-17, 05:40
Odkrycia dokonał przypadkowy przechodzień - znaleziska znajdowały się płytko w leśnej ściółce. Z uwagi na bardzo silną korozję wymieszaną z piaskiem i błotem początkowo trudno było określić, co to za przedmioty. Odnalezione kilkanaście kilogramów żelaza zabezpieczono i przekazano ekspertom.
Włócznie, topory, siekiera
Po wstępnej analizie archeolodzy z Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie ustalili, że odkryte artefakty to dziewięć żelaznych grotów włóczni (o długości od 25,5 do 34,5 cm), dwa żelazne topory bojowe (jeden o długości 23,5 cm, wysokość ostrza 7 cm) i siekiera tulejowata lub siekierociosło. Eksperci mają trudności z określeniem trzech kolejnych przedmiotów. Prawdopodobnie to żelazny imacz do tarczy (części tarczy znajdującej się po jej wewnętrznej stronie, umożliwiającej trzymanie) oraz dwa żelazne dłuta lub groty.
***
Czytaj także:
REKLAMA
- Lubelskie: denary, krajcary i ołowiane plomby - zabytkowe znalezisko w okolicach Krasnobrodu
- Czechy. Odkryto klamrę z wizerunkiem węża pożerającego żabę. "Mamy do czynienia z nieznanym pogańskim kultem"
***
Świadkowie kultury przeworskiej
Archeolodzy przypuszczają, że bronią posługiwali się wojownicy należący do tzw. kultury przeworskiej (I w. p.n.e. – II/III w. n.e.), utożsamianej przez archeologów z plemieniem Wandalów (ludu germańskiego z pierwszej poł. I tysiąclecia) bądź ze społecznościami z kręgu kultur gockich (II/III w. n.e. – V w. n.e.).
Eksperci przypomnieli, że wiele lat temu, podczas budowy Placówki Straży Granicznej w pobliskim Horodle, odkryto zniszczony grób wojownika właśnie kultury przeworskiej. W związku z kolejnym znaleziskiem archeolodzy planują na wiosnę ponowne oględziny miejsca odkrycia.
***
REKLAMA
Czytaj także:
- Świat rozpada się na Wschód i Zachód, czyli podział Cesarstwa Rzymskiego
- Prof. Anna Świderkówna. Od tajemnic egipskich papirusów po odczytanie Biblii
***
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał znalezione zabytki do Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
IAR/A.Zalewska/PR Lublin/jp
REKLAMA
REKLAMA