Lądowe przyłącze energetyczne dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Inwestor wybrał wykonawców

2024-01-19, 09:04

Lądowe przyłącze energetyczne dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Inwestor wybrał wykonawców
Pierwszy prąd z Baltica 2 zostanie przesłany do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w 2027 roku. Foto: Shutterstock/Tony Moran

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z firmami, które zbudują lądową infrastrukturę do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2. Wybór padła na GE Vernova - reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o. - oraz Polimex Mostostal. To jeden z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

- W tym roku przystępujemy do budowy lądowej stacji transformatorowej oraz lądowych linii eksportowych dla Baltica 2, czyli infrastruktury przyłączeniowej niezbędnej do wyprowadzenia 1,5 GW mocy z pierwszej naszej morskiej farmy wiatrowej. To właśnie od przyłącza lądowego zaczyna się budowa elektrowni na morzu. Finalizacja tego kontraktu to duża zasługa specjalistów od wyprowadzenia mocy z PGE Baltica, która w Grupie PGE realizuje program offshore - powiedział prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Bezpieczeństwo nie tylko regionu

Prezes PGE podkreślił, że morska farma wiatrowa Baltica 2 dostarczy energię na potrzeby Pomorza, które obecnie w dużej mierze zasilane jest z południa Polski. Dodatkowe źródło zwiększy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko regionu, ale całego kraju.

Pierwszy prąd z Baltica 2 zostanie podany do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w 2027 roku.

Dyrektor zarządzająca Ørsted Offshore Poland Agata Staniewska-Bolesta zaznaczyła, że w ubiegłym roku udało nam się podpisać wszystkie kontrakty na dostawę komponentów na morzu, jak również część kontraktów instalacyjnych, za przygotowanie których odpowiadał Ørsted.

REKLAMA

Infrastruktura powstanie w gminie Choczewo

Lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla projektu Baltica 2 powstanie na Pomorzu w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim. Generalny wykonawca zbuduje ją w tzw. formule "pod klucz", tzn. przygotuje gotowy do użytkowania obiekt.

Zadanie wybudowania przyłącza lądowego obejmuje wykonanie stacji najwyższych napięć 275/400 kV oraz lądowych linii eksportowych niezbędnych do wyprowadzenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w 2024 roku.

Testowanie i uruchomienie lądowej stacji zaplanowano na lata 2026 i 2027.

Ostateczna decyzja inwestycyjna

Baltica 2 jest jednym z dwóch - obok Baltica 3 - etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. PGE i Ørsted planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku.

REKLAMA

Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która dostarczy zieloną energię dla prawie 4 mln gospodarstw domowych w Polsce.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej