Miliardy z funduszy strukturalnych dla Polski. Jest potwierdzenie. Wyjaśniamy całą procedurę
Minister funduszy i polityki regionalnej poinformowała, że Polska spełniła trzy ostatnie warunki niezbędne do rozpoczęcia wypłat funduszy strukturalnych z unijnego budżetu w wysokości 76 miliardów euro. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz napisała na portalu X, że Warszawa otrzymała potwierdzenie z Komisji Europejskiej. Rzecznik Komisji w oficjalnym komentarzu przekazanym Polskiemu Radiu napisał, że Bruksela ocenia pismo przysłane przez Warszawę. Jakie warunki były negocjowane? - wyjaśnia brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
2024-01-19, 21:05
Chodzi przede wszystkim o Kartę Praw Podstawowych i kluczowy warunek dotyczący niezależności sądownictwa. Komisja czekała na samoocenę z Polski, że spełnia ten warunek. Rzecznik Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker potwierdził, że Polska taki dokument przysłała w środę i na jego ocenę Komisja ma 3 miesiące.
Nieoficjalnie natomiast brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała od kilku urzędników, że pozytywne potwierdzenie z Komisji co do spełnienia warunków jest już na poziomie roboczym. Po oficjalnym ogłoszeniu Polska będzie mogła składać wnioski o płatność, a Komisja przelewać pieniądze.
KPO dla Polski. Dwa pozostałe warunki
Są jeszcze dwa pozostałe warunki, ale techniczne, i kwestią czasu było zielone światło z Komisji - chodzi o strategie dotyczące transportu oraz zdrowia i opieki długoterminowej. 76 miliardów euro funduszy strukturalnych to pieniądze z unijnego budżetu rozpisanego do 2027 roku, choć inwestycje będzie można realizować jeszcze po zakończeniu tej perspektywy finansowej.
Nie jest to tak pilna sprawa, jak pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, które też jeszcze są zablokowane i które trzeba wydać do 2026 roku. A to pula w wysokości prawie 60 miliardów euro. I dlatego - jak mówił kilka dni temu jeden z dyplomatów na spotkaniu z dziennikarzami - Polska koncentruje się w rozmowach z Komisją przede wszystkim na odmrożeniu pieniędzy z KPO. To jest priorytet.
REKLAMA
Polska chce w tym roku otrzymać z Krajowego Planu Odbudowy 23 miliardy euro.
IAR/Beata Płomecka/kor
REKLAMA