Ukraina: polski dron zniszczył rosyjski system obrony

2024-01-20, 21:50

Ukraina: polski dron zniszczył rosyjski system obrony
Wojskowe drony Warmate są przekazywane na Ukrainę. Foto: Fot.: Youtube/WB Group

Siły ukraińskie po raz kolejny udowodniły swą zaradność w trwającym konflikcie z Rosją, wykorzystując polskiego drona kamikadze do skutecznej eliminacji rosyjskiego systemu obrony powietrznej Tor - poinformował w sobotę portal Defence Blog (DB).

System rakietowy ziemia-powietrze Tor, kluczowy element rosyjskiego potencjału obrony powietrznej, został trafiony "polską amunicją krążącą" Warmate, używaną przez Ukraińską Dyrekcję Wywiadu Obronnego (GUR) - pisze DB.

"Krążąca amunicja kontynuowała swój lot"

Żołnierze 15. Oddzielnej Brygady Rozpoznania Artylerii zidentyfikowali w pobliżu granicy rosyjskiej system przeciwlotniczy. "Operatorzy z GUR Ministerstwa Obrony Ukrainy wystrzelili w jego kierunku UAV Warmate 3.0 i obserwowali jego lot. Podczas jego podejścia do celu Rosjanie próbowali przechwycić drona rakietą Tor, ale nie udało im się to - krążąca amunicja kontynuowała swój lot" - czytamy w oficjalnym komunikacie GUR, informuje DB

Warmate, opracowany przez polską firmę WB Electronics i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, jest klasyfikowany jako amunicja krążąca lub, bardziej potocznie, "dron kamikadze". Ważący 5,5 kg, mały bezzałogowy system powietrzny ma centralnie zamontowane skrzydło i ogon w kształcie litery V, osiąga prędkość maksymalną ponad 150 km na godzinę i utrzymuje lot średnio przez około 70 minut.

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej