"Chcemy, by każda złotówka była wydana z sensem". Maciej Lasek o CPK
- Pierwszych wyników audytu oczekuję około końca tego kwartału, choć niektóre informacje może będziemy komunikowali wcześniej. Są elementy tego projektu mniej dyskusyjne, są takie, na pytanie o które moi poprzednicy nie chcieli odpowiadać posłom - mówił w Polskim Radiu 24 Maciek Lasek, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK.
2024-01-22, 08:45
Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek odwołał dotychczasowy skład Rady Nadzorczej spółki.
"Decyzje trzeba podejmować bardzo roztropnie"
Jak zaznaczył, to nie jest koniec zmian, które są elementem audytu w spółce. - Ten zarząd nie zmienił się całkowicie, pozostał na stanowisku wiceprezes ds. finansowych, co pokazuje, że wbrew temu, co nam zarzucają polityczni oponenci, my mówimy "sprawdzam". Nie przyszliśmy po to, by "zaorać" ten projekt, ale chcemy, aby każda złotówka z publicznych pieniędzy, która będzie wydana na ten projekt, była wydana z sensem - podkreślił.
- Przypomnę, że każdy z dużych projektów infrastrukturalnych realizowanych przez PiS w zasadzie nie trzymał się harmonogramu i kosztów (…), niektóre nie są rentowne, jak lotnisko w Radomiu, zrobione za miliard złotych, z którego nikt nie chce latać. W przypadku tak dużego projektu trzeba decyzje podejmować bardzo roztropnie - zaznaczył.
Możliwe zmiany w planowanej sieci szybkich połączeń kolejowych
Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego powiedział, że prace nad szybką linią kolejową "Y" z Warszawy do Poznania i Wrocławia będą kontynuowane, nie wykluczył jednak zmian innych połączeń kolejowych planowanych w ramach CPK.
REKLAMA
Posłuchaj
Maciej Lasek o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 16:44
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Maciej Lasek
Data emisji: 22.01.2024
Godzina emisji: 07.34
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA