Złe doniesienia z frontu. Rosjanie zajmują kolejne terytoria Ukrainy

2024-01-22, 09:53

Złe doniesienia z frontu. Rosjanie zajmują kolejne terytoria Ukrainy
ISW: wojska rosyjskie posunęły się do przodu w miejscowości Awdijiwka na wschodzie Ukrainy. Foto: Shutterstock/fortton&X/TheStudyofWar

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przekazał w najnowszym raporcie, że "wojska rosyjskie posunęły się do przodu na południu i południowym wschodzie ważnego miasteczka Awdijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy". Eksperci powołali się na nagrania, których lokalizacja została zweryfikowana.

"Na nagraniu z 21 stycznia widać, że siły rosyjskie przemieściły się w okolice restauracji Carska Ochota na ulicy Sobornej (w południowej części Awdijiwki) oraz w okolicy pasa drzew w południowo-zachodniej części Awdijiwki" - piszą analitycy think tanku. Awdijwka, położona kilkanaście kilometrów na północ od okupowanego przez Rosjan Doniecka, ma ważne znaczenie z wojskowego punktu widzenia. Walki o tę miejscowość trwają od początku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

ISW podaje, że według ukraińskiego eksperta wojskowego Kostiantyna Maszowca wojska rosyjskie doszły do ulic Kołosowa i Lermontowa w Awdijiwce, jednak sam amerykański think tank takiej informacji nie potwierdził. Zarówno źródła rosyjskie, jak i ukraińskie informowały o trwających walkach pozycyjnych wokół Awdijiwki - na północny zachód, na zachód i na południowy zachód od miejscowości.

Waszyngtońscy eksperci przytaczają również wypowiedzi ukraińskich wojskowych - dowódcy na południu frontu generała Ołeksandra Tarnawskiego i rzecznika ugrupowania wojsk na tym kierunku pułkownika Ołeksandra Sztupuna, że strona rosyjska przygotowuje się do zintensyfikowania działań w kierunku Awdijiwki i skoncentrowała na tym obszarze ponad 40 tys. żołnierzy.

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

Wróć do strony głównej