"Poczytnik". Biografia pisarki Stanisławy Przybyszewskiej

  2024-01-22, 12:35

  "Poczytnik". Biografia pisarki Stanisławy Przybyszewskiej
  Okładka książki “Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk”. Foto: Wydawnictwo "Marginesy"

  "Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk" to Przełomowa biografia pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, autorki zekranizowanego przez Andrzeja Wajdę dramatu Sprawa Dantona, i jej matki - malarki Anieli Pająkówny. W audycji rozmowa z Anną Kaszuba-Dębską, autorką książki. 

  W czerwcu 1899 roku Aniela Pająkówna, obiecująca młoda malarka, poznaje Stanisława Przybyszewskiego. Słynny pisarz wywiera na niej ogromne wrażenie, a owocem ich romansu jest córka - Stachna.

  Choć pozornie nieistotne, okoliczności narodzin Stachny determinują losy i matki, i córki. Dla Anieli rozpoczynają się lata towarzyskiego ostracyzmu, zmagań o zalegalizowanie istnienia Stachny i nadanie jej nazwiska ojca, walki o codzienne przetrwanie. Jej córka, dziewczyna o szerokim, oryginalnym umyśle, imponująca dyscypliną i erudycją, nigdy nie uwolni się od skomplikowanej relacji z ojcem. Anna Kaszuba-Dębska konfrontuje sylwetki obu artystek – ich wychowanie i dojrzewanie do twórczości, życiowe wybory, środowiska, drogi artystyczne i wzajemne oddziaływanie na siebie.

  Postać Przybyszewskiego położyła się cieniem nie tylko na losach obu kobiet, ale także na pamięci o nich. Autorka pozbywa się tej patyny i ukazuje Anielę i Stachnę tak, jak na to zasługują: jako pełnokrwiste, intrygujące artystki, o których życiu zdecydowały bezwzględne realia epoki. Daje głos tym, które go nie miały.

  Posłuchaj

  Anna Kaszuba-Dębska (Polskie Radio 24 / Poczytnik) 22:59
  +
  Dodaj do playlisty
  Czytaj również:

  Więcej w zapisie audycji.

  * * *

  Audycja: Poczytnik

  Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

  Data emisji: 21.01.2024

  Godzina: 22:06

  PR24/mat.promocyjne/ka

  Polecane

  Wróć do strony głównej