Izrael oczekuje wsparcia w walce z Hamasem. Israel Katz na rozmowach w Brukseli

2024-01-22, 13:51

Izrael oczekuje wsparcia w walce z Hamasem. Israel Katz na rozmowach w Brukseli
Izrael walczy o przywrócenie bezpieczeństwa dla swoich obywateli - przekonuje Israel Katz. Foto: EPA/JOHN THYS / POOL

Minister spraw zagranicznych Izraela oczekuje poparcia Unii Europejskiej w wojnie z Hamasem.Israel Katz podkreślał w Brukseli, przed spotkaniem z szefami dyplomacji 27 krajów, że Izrael walczy o przywrócenie bezpieczeństwa dla swoich obywateli.

Izraelski polityk pokazywał zdjęcia przetrzymywanych zakładników, w tym kilku i kilkunastoletnich dzieci, które terroryści z Hamasu porwali na początku października, podczas ataku na Izrael.

- Jestem tu, by rozmawiać o dwóch sprawach - powiedział minister Katz. - Po pierwsze: o uwolnieniu zakładników. Po drugie: o wsparciu dla Izraela w likwidowaniu organizacji terrorystycznej o nazwie Hamas, która zaatakowała Izrael bardzo brutalnie. Musimy przywrócić nasze bezpieczeństwo - powiedział Israel Katz.

Istnienie dwóch państw

Przed dzisiejszym spotkaniem w Brukseli wielu ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów podkreślało, że zakończenie wojny na Bliskim Wschodzie będzie możliwe tylko na podstawie rozwiązania uznającego istnienie dwóch państw - Izraela i Palestyny.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell mówił również, że konieczne jest wstrzymanie działań wojennych, bo nie można dopuścić do pogorszenia sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy.

Nie tylko środki militarne

Izrael, który prowadzi działania zbrojne w Strefie, tłumaczy, że w ten sposób likwiduje terrorystów Hamasu i ich kryjówki.

- Pokój i stabilność nie mogą być budowane tylko środkami militarnymi. Mówię to z pełnym poszanowaniem dla ofiar ataków terrorystycznych Hamasu - skomentował szef unijnej dyplomacji.

Posłuchaj

Israel Katz: Jestem tu, by rozmawiać o dwóch kluczowych sprawach. Po pierwsze: o uwolnieniu zakładników. Po drugie: o wsparciu dla Izraela w likwidowaniu organizacji terrorystycznej o nazwie Hamas, która zaatakowała Izrael bardzo brutalnie. Musimy przywrócić nasze bezpieczeństwo (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej