Minister ds. polityki senioralnej: chcemy aktywizować zawodowo seniorów, tych którzy chcą nadal pracować
Chcemy uaktywnić samorządy, aby tworzyły miejsca opieki dla osób starszych niesamodzielnych przede wszystkim po to, żeby ich rodziny mogły być nadal aktywne zawodowo, a nie odchodzić z pracy ze względu na konieczność opieki nad najbliższymi. To da też podatki i składki na organizację ich opieki. Z drugiej strony widzimy potrzebę wsparcia finansowego pracodawców, aby chcieli je zatrudniać osoby starsze, a nie wypychali ich na emeryturę. Seniorzy sami chcą być aktywni tylko muszą mieć na to szanse - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
2024-01-23, 10:00
Minister mówiła o zadaniach stojących przez resortem, który objęła zarówno w kontekście holistycznej opieki nad seniorami, jak i ich aktywizacji życiowej i społecznej.
Podkreślała także znaczenie wsparcia rodzin osób starszych wymagających opieki, które to rodziny muszą mieć możliwość pracy aby ograniczyć sytuację dezaktywizacji stosunkowo młodych kobiet, które czują się zobligowane do opieki nad jeszcze starszymi członkami najbliższej rodziny i stają przed wyborem: praca czy opieka.
Wybierają to drugie a tymczasem, co podkreślała minister Marzena Okła-Drewnowicz powinny mieć szansę na godzenie tych ról a szanse te w dużym stopniu zależą od lokalnych samorządów.
Z badań wynika, że mniej więcej co trzecia osoba w Polsce w 2030 r. będzie miała ponad 60 lat. Będzie to 10,8 mln osób. Dziś aktywność zawodowa w tym wieku to zaledwie 8,1 proc. przy sięgającej niemal 76 proc. aktywności zawodowej osób w tzw. wieku produkcyjnym.
REKLAMA
Jedną z przyczyn szybkiego dochodzenia na emeryturą jest stan zdrowia Polaków a ten wprost wiąże się z prewencją i leczeniem. Tymczasem mamy tylko nieco ponad 500 geriatrów a potrzebujemy co najmniej 2500.
Minister ds. polityki senioralnej jako główne wyzwanie dla swojego resortu wskazuje
- Polityka senioralna to bardzo rozległy obszar. Ważna jest i część aktywizacyjna, zawodowa i opiekuńcza ale priorytetem jest to, aby jak najszybciej przystąpić do pomocy tym seniorom, którzy stają się niesamodzielni, ale tak, żeby ta pomoc była w miejscu ich zamieszkania. Będzie to szczególnie nabrzmiewać gdy obecni 50-latkowie są zobowiązani do opieki na 80-letnimi rodzicami, którzy stają się mniej więcej w tym wieku niesamodzielni, a oni pracują – mówiła minister Marzena Okła-Drewnowicz.
Wyjaśniała, że chodzi o to, aby ci 50-latkowe mogli nadal być aktywni zawodowe, a ich rodzice mieli zapewnioną opiekę, być może wystarczająca będzie tylko ta dzienna, ale powinna być na miejscu.
REKLAMA
- W interesie państwa jest to, żeby ludzie w wieku aktywności zawodowej pracowali. Ich podatku i składki pokrywają też przecież koszty opieki nad ich bliskimi, nad seniorami. Dlatego w pierwszej kolejności widzę pomoc tym, którzy są w domach, a potrzebują usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Propozycją jest to bon senioralny – poinformowała minister ds. polityki senioralnej.
Zaznaczyła, że projekt bonu w zasadzie jest gotowy ale teraz będzie musiał być jeszcze dokładnie skonsultowany ze stroną społeczną i samorządową.
- To samorządy w ramach swoich zadań własnych mają obowiązek organizacji usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Teraz po raz pierwszy mieliby dofinansowanie w sytuacji kiedy osoba bliska zobowiązana do opieki jest aktywna zawodowo. Najczęściej dotyczy to kobiet, które mają dylemat czy nie zostawić pracy, żeby opiekować się najczęściej mamą – wyjaśniała minister Marzena Okła-Drewnowicz.
Szczególny nacisk położyła na partnerstwo w realizacji polityki senioralnej z samorządami, które nie zawsze są nią zainteresowane. Doceniła znaczenie fundacji, stowarzyszeń, inicjatyw lokalnych ale to samorządy, jak podkreśliła, muszą stworzy warunki aby ludzie chcący pomagać seniorom nawet w formie wolontariatu i aby mieli do tego warunki.
REKLAMA
Odnosząc się do zdrowia seniorów Marzena Okła-Drewnowicz zaznaczyła, że mamy za mało geriatrów. Jako na problem wskazała to, że po wejściu tzw. sieci szpitali geriatria przestała być na tym podstawowym szczeblu dofinansowywana. Zaczęła być rozliczana jak interna co spowodowało, że powoli zaczęła zamierać.
- Z dnia na dzień geriatrów nie będzie więcej, ale można dać możliwość nabywania uprawnień do świadczenia opieki geriatrycznej lekarzom innych specjalizacji – powiedziała minister ds. polityki senioralnej.
Kolejna z poruszonych w "Rządach Pieniądza" kwestii dotyczyła aktywizacji zawodowej, której jak podkreśliła minister Marzena Okła-Drewnowicz nie należy utożsamiać z wydłużaniem wieku emerytalnego, bo chodzi o zachęty do dłuższej pracy, także dla pracodawców, finansowe, aby nie pozbywali się starszych pracowników.
Wyraziła nadzieję, że się szybko będzie zmieniać ze względu na to, że liczba starszych pracowników stale będzie rosła, ale zgodziła się też, że osoby wypychane z pracy - zaraz po przekroczeniu wieku emerytalnego - potrzebują nowych rozwiązań już teraz.
REKLAMA
- Seniorzy, z którymi się spotykam w zasadzie zawsze wskazuje, że chcieliby być aktywni zawodowo, ale jest z tym problem. Dlatego zachęty finansowe do zatrudniania seniorów powinny być większe. Trzeba też kształtować świadomość. Planuję spotkania z organizacjami pracodawców także w tej sprawie – podała minister ds. polityki senioralnej.
Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.
Posłuchaj
REKLAMA
PR24/Anna Grabowska/sw
REKLAMA