Spór w koalicji rządowej ws. aborcji do 12. tygodnia ciąży. Premier: dziś nie ma potrzebnej większości
Premier Donald Tusk zapewnił w czwartek na konferencji w Sejmie, że wykorzysta wszystkie możliwości, aby weszły w życie liberalne przepisy o przerywaniu ciąży, bo one przyniosą kobietom ulgę, poczucie wolności i samostanowienia. Jednocześnie szef rządu zwrócił uwagę na to, że w koalicji nie ma w tej sprawie jednolitego stanowiska i wciąż trwają spory na ten temat.
2024-01-25, 13:38
Premier w Sejmie pytany był przez dziennikarzy, czy jest szansa, że uda się zdobyć większość w czasie głosowania ustawy o świadomym rodzicielstwie, zakładającej liberalizację przepisów o przerywaniu ciąży.
Aborcja do 12. tygodnia ciąży. Są spory w koalicji rządzącej
- Trudno mi powiedzieć. W niektórych klubach posłanki i posłowie nie będą jednolicie głosować. Tego typu deklaracje słyszeliśmy od marszałka Szymona Hołowni czy prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza - odpowiedział, wyjaśniając, że trudno mu powiedzieć, jak będą głosować posłowie z Polski 2050 i z PSL.
- Dzisiaj takiej większości nie ma, ale na pewno jest większość na zmianę status quo. Gotowość do liberalizacji dotyczy większości w Sejmie, natomiast dużo bardziej konserwatywni są panowie Hołownia i Kosiniak-Kamysz - ocenił premier.
Słowa premiera potwierdzają poranną wypowiedź posła Marka Sawickiego z PSL-u, który - pytany o sprawę aborcji - zadeklarował zdecydowanie, że nie poprze rozwiązania legalizującego aborcję do 12. tygodnia życia.
REKLAMA
- Nieprzerwanie mówię o tym od 30 lat i pod wpływem - że tak powiem - bieżącej mody nie mam zamiaru zmieniać swoich poglądów - podkreślił. Pytany, czy podobne poglądy mają inni parlamentarzyści z jego formacji, odparł że nie wie, kto będzie głosował za projektem PO. - Na pewno kilka osób się znajdzie, bo wiem, że mamy zróżnicowane w tej sprawie poglądy, ale - w mojej ocenie - większość tego projektu nie poprze - podkreślił.
Donald Tusk: będę szukał innych rozwiązań w sprawie aborcji
Podczas konferencji prasowej Donald Tusk zapewnił jednak, że będzie starał się znaleźć inne rozwiązanie "w praktycznych działaniach rządu". - Mówię tutaj o rekomendacjach konsultantów krajowych, być może zapisach na poziomie rozporządzeń ministra zdrowia, ale ta zasadnicza zmiana w Sejmie, dzisiaj trudno (...) mi jednoznacznie powiedzieć, czy jest możliwa, czy nie - dodał.
Donald Tusk zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie przekonywać do "odważnego kroku" pana marszałka Hołownię i prezesa Kosiniaka-Kamysza, ale trudno mu powiedzieć, "na ile są gotowi, żeby swój uprawniony konserwatyzm w tej kwestii zliberalizować".
Na uwagę, że liderzy PSL i Polski 2050 podkreślają różnice w ich podejściu do aborcji, bo zbliżają się wybory samorządowe, Tusk powiedział: "byłoby dobrze, żeby wybory do samorządu terytorialnego dotyczyły tego, czym zajmuje się samorząd terytorialny".
REKLAMA
- Z całą pewnością kwestia aborcji to nie jest problem samorządu terytorialnego - ocenił.
"Lekarze muszą czuć się bezpiecznie"
Tusk zadeklarował, że rząd i tak będzie robił, co do niego należy. - Lekarze muszą czuć się absolutnie bezpiecznie, kiedy decydują się na terminację ciąży ze względu na dobro pacjentki (...). Nie może być tak, jak do tej pory było, że lekarz się boi, że przyjdzie prokurator i postawi mu zarzuty, (...) kiedy lekarz ratuje życie kobiecie ciężarnej - powiedział premier.
Według premiera bardzo prosty byłby powrót do "status quo sprzed decyzji pani Przyłębskiej". Zauważył, że "kobiety obawiają się, że wrócimy do kompromisu i sprawa się na tym zamknie".
- Sprawa się nie zamknie na tym, ale ja będę na razie szukał (...) wszystkich ruchów praktycznych, które przyniosą ulgę kobietom w Polsce i poczucie wolności i samostanowienia - powiedział. - A ostateczne, ustawowe rozstrzygnięcia muszą doczekać się większości - podkreślił Tusk.
REKLAMA
Projekt KO ws. świadomego rodzicielstwa zawiera przepisy dot. aborcji do 12. tygodnia ciąży
Do Sejmu wpłynął w środę wieczorem projekt grupy posłów Koalicji Obywatelskiej ustawy o świadomym rodzicielstwie. Zakłada on m.in, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
W projekcie zapisano ponadto, że przerwanie ciąży po upływie 12. tygodnia jest możliwe, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także, gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
- "Każdy ma swoje obietnice wyborcze". Poseł Polski 2050 odpowiada Lewicy ws. prawa aborcyjnego
- Pigułka "dzień po" bez recepty. Korzekwa-Kaliszuk: ma działanie antykoncepcyjne i wczesnoporonne
PAP/jmo
REKLAMA
REKLAMA