Powołanie komisji nadzwyczajnej dot. aborcji? Hołownia: to może być dobry pomysł

- Powołanie komisji nadzwyczajnej do rozważenia projektów różnych ugrupowań dot. aborcji może być dobrym pomysłem. To rozwiązanie spotkało się z pozytywnym przyjęciem na Konwencie Seniorów - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia sejmowym reporterom.

2024-01-26, 16:51

Powołanie komisji nadzwyczajnej dot. aborcji? Hołownia: to może być dobry pomysł
Powołanie komisji nadzwyczajnej dot. aborcji. Hołownia: to może być dobry pomysł. Foto: PAP/Marcin Obara

Hołownia powiedział, że szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska "zgłosiła swoją opinię, jak procedować projekty dotyczące zmiany prawa aborcyjnego".

Przypomniał, że "są już dwa gotowe projekty Lewicy z numerami druków. Jest projekt Platformy Obywatelskiej, który wpłynął i poszedł do konsultacji, które potrafią zająć nawet do miesiąca, bo tak było też w przypadku projektów Lewicy".

- Zobaczymy, czy będzie projekt Trzeciej Drogi, bo rozmowy w tej sprawie trwają, zobaczymy, czy będzie projekt Konfederacji - dodał. Powiedział, że "jeżeli te projekty będą, to chyba dobrze będzie przeczytać je razem na Sejmie i powołać komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia wszystkich tych projektów".

- Zrobienie takiej wspólnej komisji nadzwyczajnej do rozważenia kolejnych projektów mogłoby być dobrym rozwiązaniem - ocenił.

REKLAMA

Pomysł komisji przyjęty pozytywnie

- Z tego, co słyszałem na konwencie, takie rozwiązanie spotkało się z pozytywnym przyjęciem. To nie jest decyzja, bo jeszcze o tym rozmawiamy, ale wygląda na to, że to tak właśnie może wyglądać - dodał marszałek.

Wcześniej Żukowska powiedziała, że będzie wnioskowała do marszałka Hołowni, aby powstała komisja nadzwyczajna ds. rozpatrywania projektów ustaw dotyczących aborcji.

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r. 

Czytaj też:

PAP/mn

kor-wm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej