Szczyt UE ws. pomocy dla Ukrainy. Prof. Zajączkowski: Orban spuścił z tonu
- Wydaje się, że presja i mocne stanowisko UE były skuteczne. Wszystko wskazuje też na to, że zostaną odblokowane kolejne transze pieniędzy dla Węgier. Za pół roku przejmą prezydencję w UE. Zaczynanie jej od izolacji nie byłoby dobre dla nikogo - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
2024-02-03, 15:00
Na zakończonym w czwartek posiedzeniu RE omawiana była kwestia kolejnej transzy pomocy dla Ukrainy. Po posiedzeniu przewodniczący Rady Charles Michel poinformował, że osiągnięto porozumienie wszystkich 27 przywódców, łącznie ze zgłaszającym wcześniej obiekcje premierem Węgier Viktorem Orbanem, zgodziło się na pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro w ramach budżetu UE.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że podobnych spotkań podczas wojny na Ukrainie będzie jeszcze kilka, a to konkretne miało rozwiązać jeden problem. - Wiadomo było, że UE przyzna Ukrainie 50 mld euro. Niewiadomą pozostawała cena ustępstw wobec Viktora Orbana. Trzeba też wziąć pod uwagę szczyt UE z grudnia, gdy Orban uzyskał 10 mld euro od UE, czyli to, co chciał. Natomiast w czwartek stwierdził, że nie posiada już pola manewru, spuścił z tonu. Wydaje się, że presja i mocne stanowisko UE były skuteczne. Wszystko wskazuje też na to, że zostaną odblokowane kolejne transze pieniędzy dla Węgier. Za pół roku przejmą one prezydencję w UE. Zaczynanie jej od izolacji nie byłoby dobre dla nikogo - powiedział prof. Kamil Zajączkowski.
Zwrócił też uwagę, że Orban nie może już liczyć na wsparcie Polski. - Mimo zasadniczych różnic na linii Warszawa-Budapeszt ws. Ukrainy, istniał między tymi stolicami sojusz polityczny. Dziś Orban został sam - podsumował gość audycji.
Posłuchaj
Porozumienie w sprawie pomocy Ukrainie zostało osiągnięte po negocjacjach w wąskim gronie przed oficjalnym początkiem szczytu. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wraz z przywódcami Francji, Niemiec i Włoch - Emmanuelem Macronem, Olafem Scholzem i Giorgią Meloni - odbyli zamknięte spotkanie z węgierskim premierem Viktorem Orbanem. Później dołączyli do nich premier Holandii Mark Rutte, szef polskiego rządu Donald Tusk i premier Belgii Alexander De Croo.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Kamil Zajączkowski
REKLAMA
Data emisji: 3.02.2024
Godzina emisji: 13.06
PR24
wmkor
REKLAMA
REKLAMA