Finanse i mobilizacja. Dr Łukasz Adamski wskazuje główne problemy Ukrainy

Niewystarczające finansowanie i potrzeba większej mobilizacji - to według doktora Łukasza Adamskiego z Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, dwa główne problemy Ukrainy. Ekspert, który był gościem Polskiego Radia 24, nie wykluczył, że późną wiosną Rosja może przeprowadzić ofensywę na Charków lub Sumy.

2024-02-04, 23:11

Finanse i mobilizacja. Dr Łukasz Adamski wskazuje główne problemy Ukrainy
Dr Adamski: Ukraina boryka się z problemem mobilizacji. Foto: PAP/EPA/ANTONIO COTRIM

Wicedyrektor Centrum Mieroszewskiego podkreślił, że uzgodniony 1 lutego pakiet 50 miliardów euro unijnego wsparcia dla Ukrainy jest pozytywnym, choć niewystarczającym sygnałem.

Zauważył, że ta kwota jest rozłożona na cztery lata a sytuacja Kijowa jest dość poważna. To nie tylko zagrożenie nową rosyjską ofensywą, ale też braki amunicji.

- Brakuje jej, bo trzeba ją albo wyprodukować, albo kupić. Na Zachodzie ukraińskie zasoby są ograniczone. Wprawdzie zwiększa się tam produkcję amunicji, ale to proces dość powolny. A żeby kupić, to trzeba mieć pieniądze, których Ukraina nie ma, więc musi mieć zapewnione wsparcie UE i Stanów Zjednoczonych - zauważył gość Polskiego Radia 24.

Szerszy pobór zaszkodzi Zełenskiemu?

REKLAMA

Posłuchaj

Wicedyrektor Centrum Mieroszewskiego: Ukraina ma problem z finansami i mobilizacją (Polskie Radio 24) 24:48
+
Dodaj do playlisty

- W tym momencie wojsko bierze osoby, które ukończyły 27. rok życia, a chodzi o to, by obniżyć tę granicę do 25 lat. Do tego jest wiele możliwości uchylenia się od mobilizacji. Nie tylko przy pomocy łapówek, ale też na przykład przy pomocy różnego rodzaju zaświadczeń chorobowych (...) chodzi o to, by zatkać te luki, które umożliwiają uchylenie się od mobilizacji - tłumaczył wiecdyrektor Centrum Mieroszewskiego.

Zobacz także:

Pod koniec stycznia ukraińskie władze przedstawiły poprawiony projekt ustawy zaostrzającej zasady mobilizacji. Ustawa, jeśli zostanie uchwalona, ​​umożliwi Kijowowi powołanie większej liczby osób i zaostrzenie kar za uchylanie się od poboru. Wcześniejsza wersja projektu ustawy spotkała się z krytyką ze strony części polityków i opinii publicznej. Główne założenie projektu - czyli obniżenie wieku mobilizacji - z 27 do 25 lat nie uległo jednak zmianie.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Maria Furdyna

Gość: dr Łukasz Adamski, Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego

Data emisji: 04.02.2024

REKLAMA

Godzina emisji: 15.33

PR24/IAR/ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej