Powodzie bardziej nieprzewidywalne. Dr Alicja Pawelec wskazuje przyczyny

Pod koniec stycznia spiętrzenie kry i cofka doprowadziły do powodzi roztopowych na Bugu i jego dopływach na Mazowszu. Kilka miejscowości zostało zalanych. Czy powodzie występujące obok suszy to już rzecz normalna, i z czego wynikają takie zmiany klimatyczne, mówiła w Polskim Radiu 24 dr Alicja Pawelec z WWF Polska.

2024-02-06, 20:12

Powodzie bardziej nieprzewidywalne. Dr Alicja Pawelec wskazuje przyczyny
Gość Polskiego Radia 24 podkreślała wpływ zmian klimatycznych na występowanie powodzi i suszy. Foto: Lukasz Motyka/ Shutterstock

- W przyrodzie nie ma czegoś takiego jak powódź, są naturalne wezbrania rzeki, które występują zazwyczaj wiosną i latem po długich opadach - zaznaczyła w rozmowie z Polskim Radiem 24 Alicja Pawelec z WWF Polska. To, co jest jej zdaniem obecnie niezwykłe, to częstotliwość wylewania rzek. Wskazała, że obecnie żyjemy w kryzysie klimatycznym. 

- Kiedyś mieliśmy naturalne, choć mniejsze wezbrania, tylko raz na jakiś czas zdarzało się spore - jak na Odrze w 1997 roku, ale one występowały cyklicznie - wyjaśniła. Dodała też, że kiedyś opady śniegu i deszczu występowały mniej więcej przewidywalnie, rzadziej zdarzały się susze. 

Powodzie na zmianę z suszami. Jak sobie z tym poradzić?

Gość Polskiego Radia 24 wskazała też, że tam, gdzie rzeka może swobodnie wylewać, np. na pola lub nieużytki, ryzyko powodzi w rozumieniu zniszczeń w infrastrukturze znacznie się zmniejsza. Dodała, że jej organizacja proponuje utworzyć opłatę retencyjną, czyli rekompensatę dla rolników albo właścicieli ziemskich, którym woda zalega na polu. - To z jednej strony jest ratowanie nas przed powodzią, a z drugiej - retencja krajobrazowa jest kapitalnym sposobem na walkę ze zmianą klimatu, m.in. z suszą - dodała. - Powinniśmy odsuwać wały tam, gdzie się da, gdzie możemy i gdzie wały chronią nieużytki - podkreślała  dr Alicja Pawelec.

Więcej w nagraniu: 

Posłuchaj

Dr Alicja Pawelec o występowaniu powodzi w Polsce ("Zmiana klimatu"/ PR24) 22:26
+
Dodaj do playlisty

W audycji także o elektryfikacji taborów komunikacji miejskiej w Polsce.

REKLAMA

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat gościnią Polskiego Radia: 

***

Audycja: "Zmiana klimatu"

Prowadzący: Marta Hoppe

Gość: dr Alicja Pawelec (WWF Polska)

REKLAMA

Data emisji: 6.02.2024

Godzina emisji: 19.06


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej