Tąpnięcie w PGE. Odwołano prezesa. Wiemy, kto przejmie jego obowiązki

2024-02-07, 22:35

Tąpnięcie w PGE. Odwołano prezesa. Wiemy, kto przejmie jego obowiązki
Rada Nadzorcza PGE powierzyła obowiązki prezesa zarządu spółki Erykowi Kosińskiemu. Foto: Shutterstock/Fotokon

Rada Nadzorcza PGE odwołała prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego i wiceprezesów Wandę Buk oraz Rafała Włodarskiego. Obowiązki prezesa zarządu powierzono Erykowi Kosińskiemu - wynika z komunikatu spółki.

Spółka poinformowała w komunikacie, że Rada Nadzorcza PGE podjęła uchwały o odwołaniu ze składu zarządu spółki: prezesa zarządu Wojciecha Dąbrowskiego, wiceprezes zarządu ds. regulacji Wandy Buk i wiceprezesa zarządu ds. wsparcia i rozwoju Rafała Włodarskiego.

"Ponadto Rada Nadzorcza Spółki w dniu 7 lutego 2024 r. podjęła uchwały o delegowaniu Członków Rady Nadzorczej: p. Eryka Kosińskiego do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu Spółki na okres 3 miesięcy oraz o powierzeniu mu obowiązków Prezesa Zarządu Spółki, p. Małgorzaty Banasik do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu Spółki na okres 3 miesięcy" - dodano.

Sylwetki przedstawicieli nowych władz PGE

Jak wskazano w nocie biograficznej opublikowanej na stronie PGE, prof. dr hab. Eryk Kosiński jest m.in. kierownikiem Zakładu Publicznego Prawa Gospodarczego, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Fulbright Fellow, James Baker Institute for Public Policy, Center for Energy Studies, Rice University, Houston USA (2023/2024); visiting professor na Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Sił Powietrznych im. Iwana Kożeduba w Charkowie, członkiem zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Poznaniu; LL.M University of the State of New York, Albany, USA i Central European University w Budapeszcie, Węgry (1992-1993); absolwentem Asser College Europe w Hadze, (1995). Studiował na Lourdes University, Sylvania, USA (1993-1994) oraz Case Western Reserve University School of Law, Cleveland, USA (1993); był stypendystą Santander Universidades na Wharton School, University of Pennsylvania, Filadelfia, USA (2014).

W latach 2008-2009 był prezesem Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie, w latach 2010-2011 zastępcą prezydenta Bydgoszczy; 2001-2014 wykładał na uczelniach zagranicznych (Rosja, Islandia). Jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa energetycznego, publicznego prawa gospodarczego, finansów publicznych, prawa ochrony konkurencji, prawa transportowego, prawnej regulacji inwestycji infrastrukturalnych, zamówień publicznych, publicznego prawa ochrony zdrowia, prawnej regulacji wolnych zawodów, prawa hazardowego, postępowania administracyjnego.

REKLAMA

Małgorzata Banasik to partner zarządzający Kancelarii BWW, radca prawny z 20-letnim doświadczeniem w obsłudze prawnej przedsiębiorstw działających w branży elektroenergetycznej, gazowej, ciepłowniczej, OZE, wykorzystania odpadów w procesie odzysku energetycznego (WtE) oraz użyteczności publicznej. Wspierała również firmy z branży chemicznej i nowych technologii. Jak podała spółka, posiada ona wszechstronną wiedzę o europejskim i międzynarodowym rynku energetycznym, w tym WtE, wodoru i gazu. W latach 2007-2015 aktywnie uczestniczyła w procesach liberalizacji polskiego rynku gazu: tworząc niezależny OSP, krajowy punkt obrotu gazem (VTP) oraz wprowadzając gaz na Towarową Giełdę Energii. Implementowała przepisy UE do polskiego systemu prawa, na poziome ustaw, rozporządzeń. Uczestniczyła w procesach wydzielania infrastruktury energetycznej i jego transferu pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi. W okresie 2009-2018 zaangażowana była w proces integracji rynków gazu w regionie Morza Bałtyckiego, Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Doradzała w projektach zapewniających dywersyfikację dostaw gazu do Polski i regionu CEE, jak budowa terminalu LNG w Świnoujściu, stworzenie wirtualnego oraz fizycznego rewersu w Mallnow czy połączeń międzyoperatorskich z Danią (Baltic Pipe), Litwą i Słowacją.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce; dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientom. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc. akcji.

Czytaj także:

dz/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej