Kosztowne skutki zmiany klimatu
Według raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) średnia temperatura globalna wzrosła o około 1,09°C w porównaniu z okresem przedindustrialnym, a tempo wzrostu nadal przyspiesza. Wraz ze wzrostami temperatury prognozuje się dalsze zwiększanie liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak dłuższe i bardziej intensywne fale upałów, pożary, powodzie i huragany.
2024-02-08, 20:34
Dane Eurostatu wskazują, że gwałtowne zjawiska pogodowe kosztowały UE 145 mld euro w ostatniej dekadzie. Polska z powodu zjawisk ekstremalnych traci rocznie średnio 6 mld zł.
W odniesieniu do postępujących zmian klimatu coraz częściej pojawia się termin "efekt Pollyanny". Odwołuje się do koncentrowania się na pozytywnych aspektach przy jednoczesnym wypieraniu trudności. Badania sugerują, że ludzka tendencja do optymizmu może czasem przysłonić nam powagę sytuacji związanej ze zmianami klimatu. Pozytywne podejście do życia może skłaniać nas do ignorowania lub minimalizowania zagrożeń środowiskowych, co prowadzi do zaniedbywania działań na rzecz ich powstrzymania.
W audycji również materiał reporterski. W Polsce na koniec ubiegłego roku było zarejestrowanych ponad 57 tys. samochodów osobowych i użytkowych całkowicie elektrycznych. To wzrost od początku roku o 23 651 sztuk, czyli o 52 proc. - wynika z opublikowanego raportu "Licznik Elektromobilności". Przybyło także ogólnodostępnych punktów ładowania. W 2023 r. ich liczba wyniosła 1513. Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), podkreśla, że "to historyczny rekord i wzrost o 15 proc. względem roku 2022. Branża liczyła jednak na znacznie lepszy wynik".
Posłuchaj
REKLAMA
Więcej nagraniu.
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
REKLAMA
Gość: prof. Krystian Szczepański (Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy)
Data emisji: 8.02.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24/wmkor
REKLAMA
REKLAMA