Ruszają prace zespołu ds. reformy Funduszu Kościelnego. Kosiniak: warto pracować nad rozwiązaniami

W piątek pierwsze posiedzenie zespołu, który opracuje propozycje zmian systemu finansowania Funduszu Kościelnego, w tym zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla księży. Przewodniczącym zespołu jest wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz

2024-02-09, 05:55

Ruszają prace zespołu ds. reformy Funduszu Kościelnego. Kosiniak: warto pracować nad rozwiązaniami
Swoje prace rozpoczyna zespół ds. reformy Funduszu Kościelnego. Foto: DarSzach / Shutterstock

W piątek, zgodnie z zapowiedzią wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, o godz. 11 ma spotkać się na pierwszym posiedzeniu roboczy zespół ds. Funduszu Kościelnego. W skład zespołu, na którego czele stoi szef MON, wchodzą między innym szefowie resortów spraw wewnętrznych, rodziny, pracy i polityki społecznej i finansów.

Zarządzenie premiera

Zgodnie z zarządzeniem premiera Donalda Tuska, zespół ma przeprowadzić analizy i wypracować koncepcje zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego, a także zasad finansowania m.in. składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych, działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej kościołów i innych związków wyznaniowych, a także odbudowy, konserwacji i remontów obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej.

W składzie zespołu są przedstawiciele m.in. ministerstwa finansów, MON, MSWiA, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, resortu rodziny, Rządowego Centrum Legislacji i Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Zespół ma realizować zadania na posiedzeniach zwoływanych nie rzadziej niż raz na miesiąc. Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zespołu zapewnia KPRM.

Likwidacja Funduszu była obietnicą Tuska w kampanii

Likwidacja Funduszu to jedna z obietnic wyborczych części koalicji rządzącej. Znalazła się na liście konkretów Koalicji Obywatelskiej, przeciwni wpisaniu do umowy koalicyjnej tego zapisu byli jednak ludowcy. Rozważany jest pomysł zastąpienia Funduszu dobrowolnym odpisem podatkowym.

REKLAMA

Pod koniec ubiegłego roku premier Donald Tusk mówił, że prace nad nowymi regulacjami będą zmierzały w stronę odpowiedzialności finansowej wiernych za swoje Kościoły. Podkreślał, że Fundusz Kościelny to pieniądze, które każdego roku rząd przeznacza na składki rentowe i emerytalne, głównie sióstr zakonnych i zakonników oraz księży. Dodał, że Fundusz Kościelny to pewien symbol, który wzbudza dużo emocji w społeczeństwie. Premier powiedział wówczas, że zmiany będą konsultowane także z Kościołami.

"Warto pracować nad rozwiązaniami"

Na początku tygodnia wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że warto popracować nad rozwiązaniami, które będą wypełniać normy konstytucyjne wolności wyznania, wszystkich tych rzeczy związanych z relacjami państwa z różnymi związkami wyznaniowymi. Pierwsze sprawozdanie ma być przedstawione rządowej do końca marca.

Fundusz Kościelny powstał w 1950 roku jako forma rekompensaty dla Kościoła za przejęte przez państwo nieruchomości. Z przejętych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły, proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.

Obecnie z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały na terytorium Polski w 1950 r. i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości. Tych związków wyznaniowych jest 185.

REKLAMA

Nowe rozwiązania będą, według planów, obowiązywać od 2025 roku. W tegorocznym budżecie zapisano na Fundusz Kościelny 257 milionów złotych.

Czytaj również:

Posłuchaj

Dziś pierwsze posiedzenie zespołu, który opracuje propozycje zmian systemu finansowania Funduszu Kościelnego, w tym zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla księży. Przewodniczącym jest wicepremier W. Kosiniak-Kamysz. Relacja Sylwii Białek (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej