"Nie ma bezpieczeństwa bez Marynarki Wojennej". Szef MON w rocznicę Zaślubin Polski z Morzem

Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w Pucku podczas obchodów 104. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, że "morze jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa Polski w tak trudnych i skomplikowanych czasach".

2024-02-10, 14:02

"Nie ma bezpieczeństwa bez Marynarki Wojennej". Szef MON w rocznicę Zaślubin Polski z Morzem
Szef MON: będziemy wzmacniać Marynarkę Wojenną.Foto: @MON_GOV_PL/X

- Nie ma i nie będzie bezpieczeństwa bez silnej Marynarki Wojennej, mającej zdolności operacyjne, które muszą być podnoszone i będą - podkreślił szef MON. - To jest zobowiązanie naszego rządu, to jest zobowiązanie nas wszystkich - deklarował Władysław Kosiniak-Kamysz i dodał, że wyzwaniem naszych czasów jest ochrona Wybrzeża lub jego obrona, jeśli wystąpi taka potrzeba.

Posłuchaj

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz o wzmacnianiu Marynarki Wojennej (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz mówił też, że "patriotyzm jest dla wszystkich". - Patriotyzm jest powszechny, patriotyzm to jesteśmy my, my Polacy. Nie wolno o tym nigdy zapomnieć. To jest nasza historia i tradycja i będziemy o nią dbać, ale będziemy myśleli także o tym, co możemy zrobić w przyszłości - podkreślał.

Zaślubiny Polski z Morzem

Wcześniej wicepremier Władysław Kosiniak- Kamysz uczestniczył w Pucku we mszy świętej w ramach obchodów 104. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

Do aktu Zaślubin Polski z Bałtykiem doszło 104 lata temu, 10 lutego 1920 roku. Tego dnia w Pucku generał broni Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza jeden z dwóch platynowych pierścieni, podarowanych przez polskich gdańszczan.

REKLAMA

Był to symboliczny akt powrotu naszego kraju nad Bałtyk. Podczas uroczystości generał Haller mówił: "Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem".

II Rzeczpospolita odzyskała dostęp do Bałtyku na mocy traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku. Wcześniej straciliśmy go w wyniku rozbiorów. Był to pas wybrzeża o długości ponad 140 kilometrów.

Czytaj także:

IAR/jb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej