W UE wydatki na obronność będą traktowane ulgowo. Postulat Polski został uwzględniony
Wydatki na obronność będą traktowane ulgowo. Uwzględniony został postulat Polski, by nie wliczać pieniędzy przekazywanych na zbrojenia do deficytu finansów publicznych.
2024-02-10, 15:42
Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów osiągnęli porozumienie w sprawie reformy reguł dyscypliny budżetowej. Zadowolony jest minister finansów Andrzej Domański, o czym poinformował na portalu X.
Procedura nadmiernego deficytu
"Zwiększone inwestycje w obronność nie będą brane pod uwagę w procedurze nadmiernego deficytu. Dostosowania fiskalne będą mogły trwać dłużej" - podkreślił szef resortu finansów.
Najnowsze ustalenia nie zmieniają traktatowych wymogów, czyli jeśli deficyt finansów publicznych przekroczy 3 procent PKB, to Komisja uruchamia procedurę nadmiernego deficytu. A to oznacza najpierw ścisły monitoring sytuacji w danym kraju, potem zalecenia, a na końcu możliwe są także kary finansowe.
Posłuchaj
Wydatki na obronność
Wydatki na obronność wzrosły w związku z wojną na Ukrainie, Polska zabiegała więc, by je potraktować ulgowo. Postulat zgłoszony przez poprzedni rząd został potwierdzony przez obecne władze i uzgodniony w grudniu w gronie państw członkowskich.
REKLAMA
Dziś negocjatorzy europejskich instytucji go zaakceptowali, zgadzając się na reformę dyscypliny budżetowej. By nowe reguły zaczęły obowiązywać, te ustalenia muszą potwierdzić jeszcze unijne kraje i Parlament Europejski w głosowaniu na sesji plenarnej, ale będzie to już tylko formalność.
- Szef MON: musimy pobudzić przemysł zbrojeniowy w całej Europie
- Charles Michel w PE: każde euro dla Ukrainy to inwestycja w nasze bezpieczeństwo
- Opóźnienie w pomocy Zachodu dla Ukrainy. ISW: zwiększa deficyt amunicji
IAR/Beata Płomecka/jb
REKLAMA