Niemcy: 150 zatrzymanych po manifestacjach w przeddzień rocznicy bombardowania Drezna
Demonstracja tysiąca neonazistów, pięć razy większa kontrmanifestacja i 150 zatrzymanych osób - to bilans niedzielnej manifestacji w Dreźnie. Zgromadzenia związane są ze zbliżającą się rocznicę alianckiego nalotu na stolicę Saksonii.
2024-02-11, 23:49
Prawicowi ekstremiści od lat wykorzystują rocznicę bombardowań Drezna do relatywizowania Holokaustu. Ich zdaniem, zbombardowanie Drezna w lutym 1945 roku, kiedy miasto zostało zniszczone, a od ładunków zrzuconych przez aliantów zginęło do 25 tysięcy osób, to dowód na to, że to Niemcy byli poszkodowani.
Wobec zgłoszenia marszu ulicami stolicy Saksonii, do pomocy policji przybyli funkcjonariusze z innych landów.
Kilkunastu ukaranych
Mundurowi ukarali czternaście osób z obu demonstracji, dbali też o to, żeby nie doszło do starć. Te ograniczyły się do przekrzykiwania przez megafony, odpalenia petard i nieudanych prób przecięcia trasy neonazistów. - Było dość pokojowo - powiedział rzecznik policji w Dreźnie Thomas Geithner.
Na wtorek, w 79. rocznicę zniszczenia Drezna, zgłoszono 25 zgromadzeń, żadnego marszu, ale liczba funkcjonariuszy policji nadal będzie zwiększona.
REKLAMA
Alianckie naloty dywanowe
13 lutego 1945 alianckie naloty dywanowe zniszczyły Drezno. Był to jeden z ostatnich nalotów na miasta niemieckie, sukcesywnie przeprowadzanych od maja 1942 roku. W tym czasie na Niemcy spadło w sumie ponad 1,5 mln ton bomb, zrujnowano 161 miast, zginęło 600 tysięcy ludzi. Wyniszczająca wojna dla jednej i drugiej strony, która nie przyniosła rozstrzygnięcia. Nie osiągnięto zamierzonych celów.
Posłuchaj
emonstracja tysiąca neonazistów i pięć razy większa kontrmanifestacja, 150 zatrzymanych osób - to bilans dzisiejszej demontracji w Dreźnie. Jest to związane ze zbliżającą się rocznicą alianckiego nalotu na stolicę Saksonii - relacja Adama Górczewskiego (IAR) 0:53
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Manipulacje i kłamstwa Putina w wywiadzie dla dziennikarza z USA. Jest reakcja polskiego MSZ
- Deportacje ludności polskiej. Zesłani na wieczne osiedlenie
- Odszkodowanie za straty wojenne. Szef MSZ apeluje do rządu Niemiec o "pakiet", który przekona Polaków
[ZOBACZ TAKŻE] Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna gościem Polskiego Radia:
IAR/ mbl
REKLAMA