Lloyd Austin przyjęty na intensywną terapię. Przekazał swoje obowiązki zastępczyni

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin przekazał swoje obowiązki zastępczyni, Kathleen Hicks. Wcześniej w niedzielę polityk ponownie trafił do szpitala, a Pentagon poinformował o objawach sugerujących "naglące problemy z pęcherzem". 

2024-02-12, 08:00

 Lloyd Austin przyjęty na intensywną terapię. Przekazał swoje obowiązki zastępczyni
Pentagon: Lloyd Austin przyjęty na intensywną terapię. Foto: Shutterstock/Drop of Light

Amerykańskie ministerstwo obrony poinformowało, że Lloyd Austin został ostatniej nocy przyjęty na oddział intensywnej terapii szpitala wojskowego im. Waltera Reeda w Waszyngtonie.

Na początku grudnia u Lloyda Austina wykryto raka prostaty.

Nie wiadomo, jak długo Lloyd Austin pozostanie w szpitalu. Pentagon zapewnia jednak, że 70-latek jest w dobrym stanie. Departament Obrony poinformował o zaistniałej sytuacji wojsko, Biały Dom i Kongres.

Lloyd Austin trafił do szpitala trzeci raz w ciągu trzech miesięcy. Po koniec grudnia przeszedł operację w związku z wykrytym u niego nowotworem, a w styczniu był hospitalizowany z powodu powikłań po operacji. Poprzednio nie poinformował o pobycie w szpitalu prezydenta Joe Bidena i rządu, za co spadła na niego fala krytyki. Republikanie zarzucali administracji Bidena brak przejrzystości i domagali się dymisji Lloyda Austina. Prezydent Biden stwierdził jednak, że ma pełne zaufanie do sekretarza obrony. Sam Austin przyznał się do błędu i przeprosił za to, że ukrył informację o stanie swojego zdrowia.

REKLAMA

Zdiagnozowany nowotwór

U 70-letniego Austina zdiagnozowano wcześniej raka prostaty co spowodowało konieczność hospitalizacji w grudniu i styczniu oraz zabiegu operacyjnego. Był on krytykowany za niepoinformowanie o swojej sytuacji czołowych osobistości w administracji, w tym prezydenta Bidena. Austin przeprosił za to w wywiadzie telewizyjnym.

W najbliższy wtorek Austin miał odlecieć do Brukseli na spotkanie grupy kontaktowej ds. Ukrainy a później miał wziąć udział w okresowym spotkaniu ministrów obrony krajów NATO.

Miliardy na pomoc Ukrainie

Amerykański Senat przyjął w niedzielę pakiet pomocy zagranicznej Stanów Zjednoczonych, obejmujący m.in. 60 miliardów dolarów dla Ukrainy. Senatorowie zagłosowali za cofnięciem zawieszenia procedowania projektu ustawy. Ostateczne jej przyjęcie jest spodziewane w połowie tygodnia, istnieje jednak obawa, że sprzeciw prawicowych Republikanów może uniemożliwić jej wejście w życie.


Posłuchaj

We Francji szerokim echem odbiły się słowa Donalda Trumpa kwestionujące zasadę kolektywnej obrony w NATO. Rząd w Paryżu nie skomentował do tej pory gróźb lidera Republikanów, ale reagują na nie publicyści i politycy - relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Czytaj także: 

IAR/ mbl, dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej