Agencja ONZ oskarżana o współpracę z Hamasem. "Zarzuty muszą być udowodnione"

2024-02-12, 17:02

Agencja ONZ oskarżana o współpracę z Hamasem. "Zarzuty muszą być udowodnione"
Izrael oskarżył agencję ONZ ds. uchodźców palestyńskich w Strefie Gazy (UNRWA), że co najmniej 12 jej pracowników w Strefie Gazy jest w jakiś sposób powiązanych z atakiem Hamasu na Izrael . Foto: EPA/MOHAMMED SABER

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell broni Agencji ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich, która mierzy się z zarzutami Izraela o współpracę z terrorystami z Hamasu w ataku 7 października. Josep Borrell zaapelował do krajów Zachodu, by nie wstrzymywały finansowego wsparcia.

Kilka dni temu izraelskie wojsko poinformowało, że odkryło w Gazie, pod siedzibą Agencji, tunele Hamasu i tajne centrum danych. Podkreśliło, że to dowód na wykorzystywanie przez Hamas pracowników ONZ do ataku na Izrael 7 października.

Izrael wezwał szefa agencji Philippe Lazzariniego do dymisji, ale ten powiedział dziś, że nie zmierza rezygnować.

Jeszcze większa katastrofa

W reakcji na doniesienia o zarzutach dotyczących współpracy z Hamasem grupa unijnych krajów, ale także państw spoza Wspólnoty wstrzymała finansowanie Agencji. Szef unijnej dyplomacji apelował o zmianę decyzji.

- Zaprzestanie wsparcia oznaczałoby jeszcze większą katastrofę humanitarną w Gazie i należy tego uniknąć - powiedział Josep Borrell.

Zarzuty bez dowodów

Szef unijnej dyplomacji mówił, że na razie są zarzuty o współudziale w atakach, które muszą być udowodnione i że do tej pory Izrael nie przedstawił żadnych dowodów.

Josep Borel chwalił natomiast ONZ-owską agencję, za to, że w związku z podejrzeniami kilkunastu pracowników z ponad 30 tysięcy już zostało zwolnionych.

"To będzie błąd"

Szef ONZ-owskiej agencji Philippe Lazzarini powiedział, że jeśli pieniądze nie zostaną odmrożone, sytuacja będzie dramatyczna.

- To będzie krótkowzroczne, to będzie błąd i negatywnie wpłynie na wspólne wysiłki na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w regionie - dodał.

Bez możliwości ewakuacji

Podczas wspólnej konferencji prasowej obu polityków w Brukseli padały też pytania o wezwania do ewakuacji ludności cywilnej z południowej części Strefy Gazy, w związku z rozszerzeniem izraelskiej ofensywy lądowej.

- Ewakuować gdzie? Na księżyc? - ironizował szef unijnej dyplomacji.

Posłuchaj

Josep Borrell: UNRWA wykonuje dziś pracę nie do zastąpienia (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty
Najczęściej czytane:

IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej

Najnowsze: