Organizacje rolnicze z Europy Środkowo-Wschodniej wezwały do wspólnego protestu
Organizacje rolnicze z państw Europy Środkowo-Wschodniej wezwały do wspólnego protestu przeciwko unijnej polityce rolnej. Masowe demonstracje mają się odbyć 22 lutego, o czym poinformowała Czeska Izba Rolnicza.
2024-02-13, 15:13
Rolnicy nie zgadzają się na tak zwany Zielony Ład, zwracają uwagę na rosnące koszty prowadzenia działalności i nieuczciwą konkurencję zagraniczną.
Przedstawiciele krajowych izb rolniczych z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i Łotwy przedstawili swoje oczekiwania unijnemu komisarzowi do spraw rolnictwa Januszowi Wojciechowskiemu.
Postulaty rolników
Postulaty obejmują rekompensaty dla rolników przestrzegających nowych zasad ochrony środowiska, ograniczenie biurokracji, przejrzystość systemu dotacyjnego oraz lepsze regulacje związane z ukraińską produkcją trafiającą na rynek unijny.
Jednocześnie organizacje rolnicze wezwały do uczestnictwa w przejazdach protestacyjnych, które odbędą się 22 lutego. Rolnicy mają wyruszyć w kierunku granic, gdzie spotkają się z farmerami z innych państw.
REKLAMA
Protesty na granicach
Czeska Izba Rolnicza poinformowała, że jeśli Komisja Europejska nie przedstawi realnego planu naprawczego, protesty na granicach będą powtarzane.
- Tylko poprzez koordynację naszych postulatów i poprzez wspólne działania mamy szansę zwrócić uwagę na rozpaczliwą sytuację europejskiego rolnictwa i wywrzeć presję na polityków - podsumował w komunikacie prezes Czeskiej Izby Rolniczej Jan Doležal.
Posłuchaj
- Protesty rolników w Europie. Ekspert: chodzi o opłacalność produkcji
- Eksperci: polski i europejski rynek rolny muszą być chronione przed cenowym dumpingiem
- Badania zboża z Ukrainy. Wiceminister rolnictwa: dziś wydam polecenie
IAR/Wojciech Stobba/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA