"To sprawa życia i śmierci". W Senacie okrągły stół nt. zdrowia psychicznego uczniów

2024-02-15, 12:20

"To sprawa życia i śmierci". W Senacie okrągły stół nt. zdrowia psychicznego uczniów
W Senacie okrągły stół na temat zdrowia psychicznego uczniów. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Zdrowie psychiczne uczniów tematem stołu edukacyjnego w Senacie. W obradach biorą udział organizacje uczniowskie, ministra edukacji Barbara Nowacka, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty oraz eksperci edukacyjni.

Organizator Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej powiedział, że zdrowie psychiczne to najważniejszy temat dla uczniów i uczennic. - Edukacja, klimat, prawa dziecka są ważne, ale bez zdrowia psychicznego dalej nie pójdziemy. Zdrowie psychiczne to jest sprawa życia i śmierci - w przenośni i dosłownie. Przede wszystkim chcielibyśmy zadbać o ten dobrostan nasz w szkole, żebyśmy się czuli dobrze, bezpiecznie i żebyśmy mieli chęć przychodzenia do szkoły, żeby byli psycholodzy, którzy (...) mogą nam pomóc w każdej chwili, bo to jest dla nas kluczowe, żeby taka osoba, która nam może pomóc, była i też ważna jest dla nas psychoedukacja - wskazał Paweł Mrozek.

Posłuchaj

Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej: to jest sprawa życia i śmierci (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Rola nauczyciela w rozpoznaniu kryzysu u ucznia

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że powołała pełnomocniczkę do spraw zdrowia psychicznego uczniów i uczennic - wiceminister Paulinę Piechnę-Więckiewicz. Szefowa resortu edukacji zwróciła też uwagę na rolę nauczyciela w rozpoznaniu kryzysu u ucznia. - Wielka kwestia to jest to, jak działają nauczyciele - ich wrażliwość, ich kompetencje, ich umiejętności. I temat psychologów w szkołach. Temat wielki, do którego ministerstwo przymierza się z rozwiązaniami, ale będziemy go komunikować, jak będziemy mieli pewność, że i finansowo i od strony samorządowej, i pedagogicznej jesteśmy gotowi do zaprezentowania - powiedziała Barbara Nowacka.

Posłuchaj

Ministra edukacji Barbara Nowacka: wielka kwestia to jest to, jak działają nauczyciele (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Okrągły stół zakończy się podpisaniem paktu o zdrowiu psychicznym. Dzieci oraz młodzi ludzie potrzebujący pomocy oraz ofiary przemocy mogą korzystać z ogólnopolskiego telefony zaufania pod numerem 116 111. Telefon prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom siłę. Połącznie jest bezpłatne, a dzwoniący mogą zachować anonimowość.

Czytaj więcej:

IAR/nt

Polecane

Wróć do strony głównej