Rząd zapowiada reformę instytucji rynku pracy. Znamy szczegóły

- Do najważniejszych działań resortu należy reforma instytucji polskiego rynku pracy; chcemy zwiększyć trwałość zatrudnienia i skrócić czas poszukiwania pracy - powiedziała w czwartek ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała także wdrożenie programu "Aktywny Rodzic".

2024-02-15, 15:01

Rząd zapowiada reformę instytucji rynku pracy. Znamy szczegóły
Polskie jest w pierwszej trójce krajów UE o najmniejszym bezrobociu.Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

W czwartek w Warszawie obradowała Rada Dialogu Społecznego. Rada dyskutowała m.in. o najważniejszych działaniach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazała, że do priorytetowych przedsięwzięć należy przygotowanie ustawy o publicznych służbach zatrudnienia. - Jest to projekt, który zakłada przeprowadzenie kompleksowej reformy instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Ustawa wejdzie w życie w styczniu 

Dodała, że celem tego projektu jest zwiększenie m.in. trwałości zatrudnienia oraz skrócenie czasu poszukiwania pracy. Zapowiedziała jednocześnie, że termin wejścia w życie ustawy zaplanowano na 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Szefowa MRPiPS wskazała, że resort pracuje także nad projektem ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Projekt - jak mówiła - będzie dotyczył zatrudniania zarówno obywateli Ukrainy, jak i obywateli państw trzecich. Wyjaśniła, że zmiany będą uspójniać i uszczelniać obecne przepisy.

Wśród pilnych działań Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wymieniła także m.in. wdrożenie dyrektyw unijnych w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.

W obszarze polityki rodzinnej zapowiedziała wdrożenie programu "Aktywny Rodzic" oraz rozwiązań dla rodziców wcześniaków. Przypomniała, że jeszcze w czwartek po raz pierwszy zbierze się zespół roboczy w sprawie opracowania rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że w resorcie przygotowywane są także trzy projekty ustaw dotyczące zabezpieczenia społecznego. Zakładają one uregulowanie ustawowe świadczenia honorowego dla stulatków, drugą w roku waloryzację rent i emerytur przy odpowiednim wskaźniku inflacji oraz podniesienie i waloryzację zasiłku pogrzebowego.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej