Firma Muska wszczepiła bezprzewodowy chip do mózgu człowieka. "Może sterować myszką"
Pierwszy człowiek, któremu wszczepiono chip Neuralink, czuje się dobrze i jest w stanie myślami sterować komputerową myszką - poinformował Elon Muska, założyciel startupu.
2024-02-20, 10:33
Musk stwierdził, że osiągnięto postęp, a pacjent po zabiegu wrócił do pełni sił. - Jest w stanie poruszać myszką na ekranie po prostu o tym myśląc - oznajmił.
W założeniu Neuralink ma być w stanie przy pomocy implantów pomóc także w leczeniu otyłości, depresji, schizofrenii oraz nieść pomoc osobom ze spektrum autyzmu.
Większe zdolności ludzkiego umysłu
- Takie wszczepy robi się od wielu lat. Elon Musk nie jest w tym pierwszy. Ale wydaje się, że jego technologia ma szansę w perspektywie parunastoletniej się skomercjalizować. Dzięki temu osoby niepełnosprawne odzyskają zdolność widzenia, słyszenia, czy chodzenia. A później przyjdzie kolej na osoby w pełni sprawne, co zresztą Elon Musk zapowiadał - mówił specjalista ds. nowoczesnych technologii Petros Psyllos na antenie Polskiego Radia 24.
- On dąży do tego, by przy pomocy tych układów w przyszłości można było zwiększyć zdolności kognitywne ludzkiego umysłu: abyśmy mogli szybciej i lepiej myśleć, abyśmy mogli połączyć nasz mózg z chmurą w internecie, która poszerzy jego zdolności - wyjaśnił ekspert.
REKLAMA
Krytyka eksperymentów Neuralink
Działalność Neuralink była ostatnio krytykowana przez "Physicians Committee for Responsible Medicine". Organizacja zbadała ponad 700 stron dokumentów, raportów weterynaryjnych i raportów z sekcji zwłok, które uzyskała z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. To właśnie w tym ośrodku małpom wszczepiano chipy od Elona Muska.
"Praktycznie każda małpa, której wszczepiono implant, cierpiała od wyniszczających efektów zdrowotnych. Oni okaleczali i zabijali zwierzęta" - alarmowano w raporcie.
Małpy doświadczały krwotoków w mózgu oraz się okaleczały. Jeden z osobników w wyniku traumy związanej z wszczepieniem chipa wręcz odgryzł sobie palce u nóg i rąk. W ramach eksperymentów nad Neuralink zginęło 15 z 23 małp.
- William James Sidis najmądrzejszym dzieckiem świata. Jak rodzi się geniusz?
- Neurologia w katalogu priorytetowych dziedzin medycyny. MZ przygotowało projekt nowelizacji
IAR/reuters/fc
REKLAMA