Pawłowska obejmie mandat po Kamińskim. W Monitorze Polskim opublikowano postanowienie marszałka Sejmu

2024-02-20, 22:46

Pawłowska obejmie mandat po Kamińskim. W Monitorze Polskim opublikowano postanowienie marszałka Sejmu
W Monitorze Polskim opublikowano postanowienie marszałka Sejmu w sprawie objęcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego. Foto: KancelariaSejmu/MSWiA_GOV_PL/X/PAP/Piotr Nowak

W Monitorze Polskim opublikowano wydane dzisiaj postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie obsadzenia wygasłego mandatu w okręgu wyborczym nr 7 z siedzibą Okręgowej Komisji Wyborczej w Chełmie.

"Na podstawie art. 251 § 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408), w związku z wygaśnięciem mandatu posła Mariusza Kamińskiego wybranego z listy kandydatów na posłów nr 4 Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w okręgu wyborczym nr 7 z siedzibą Okręgowej Komisji Wyborczej w Chełmie, postanawiam o wstąpieniu na jego miejsce Pani Moniki Jolanty Pawłowskiej, kandydatki z tej samej listy, która w wyborach otrzymała kolejno największą liczbę głosów"- głosi postanowienie.

Pawłowska zastąpi Kamińskiego

Marszałek Szymon Hołownia poinformował o objęciu przez Monikę Pawłowską mandatu po Mariuszu Kamińskim dziś po południu. Mandat posła Kamińskiego wygasł, kiedy polityk został prawomocnie skazany za przekroczenie uprawnień przy tak zwanej aferze gruntowej.

Marszałek Szymon Hołownia rozmawiał na ten temat z Moniką Pawłowską i wydał postanowienie o jej wstąpieniu w szeregi posłów. Powiedział na konferencji prasowej, że wszystkie formalności zostały dopełnione. Posłanka ma złożyć ślubowanie na tym lub następnym posiedzeniu Sejmu.

W jesiennych wyborach parlamentarnych Monika Pawłowska kandydowała z list Prawa i Sprawiedliwości, ale nie dostała się do Sejmu. Zajęła pierwsze tak zwane niebiorące miejsce, dlatego, kiedy wygasł mandat posła Kamińskiego, jest pierwsza w kolejności, aby zająć w Sejmie jego miejsce.

Mariusz Kamiński, były szef CBA i MSWiA, 20 grudnia 2023 roku, po rozpoznaniu apelacji od wyroku sądu I instancji, został prawomocnie skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na dwa lata pozbawienia wolności. Otrzymał również pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Został uznany za winnego przekroczenia uprawnień. 21 grudnia Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, na podstawie tego wyroku, stwierdził wygaśnięcie jego mandatu poselskiego. 23 stycznia tego roku, po 13 dniach odbywania kary, Mariusz Kamiński został ułaskawiony przez prezydenta i tego samego dnia opuścił zakład karny.

Czytaj także: 

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej