Trzecia Droga złoży własny projekt ustawy dot. aborcji. Będzie też uchwała ws. referendum

2024-02-21, 12:27

Trzecia Droga złoży własny projekt ustawy dot. aborcji. Będzie też uchwała ws. referendum
Liderzy Trzeciej Drogi zapowiadają kolejny projekt dotyczący aborcji. Foto: PAP/Piotr Nowak

Liderzy Trzeciej Drogi zapowiadają złożenie kolejnego projektu ustawy dotyczącego zmian w prawie aborcyjnym. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia z Polski 2050 powiedział, że dziś ma być złożony projekt ustawy ratunkowej oraz uchwały w sprawie referendum.

Zapowiedział też, że wszystkie projekty dotyczące aborcji zostaną rozpatrzone wspólnie na pierwszym posiedzeniu Sejmu w kwietniu bądź na ostatnim posiedzeniu w marcu. Podtrzymał też wcześniejsze deklaracje, że po pierwszym czytaniu wszystkie projekty powinny trafić do komisji nadzwyczajnej, by wypracowała porządne rozwiązania.

Politycy Nowej Lewicy zarzucają liderom Trzeciej Drogi blokowanie projektów dotyczących liberalizacji przepisów aborcyjnych.

Referendum ws. aborcji

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że naturalną rzeczą jest różnica zdań w sprawach światopoglądowych. Polityk liczy też na to, że przedstawicieli Lewicy przekona sondaż przeprowadzony na zlecenie ludowców. Wynika z niego, że 66 proc. społeczeństwa chce wypowiedzieć się w sprawie aborcji.

W Sejmie są obecnie trzy projekty liberalizujące przepisy aborcyjne. Projekt ustawy autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej zakłada między innymi bezpieczne przerwanie ciąży do 12. tygodnia. Jeden z projektów Lewicy częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do 12. tygodnia jej trwania.

Obecnie aborcja w Polsce legalna jest w dwóch przypadkach: ciąży będącej następstwem gwałtu oraz zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Duże prawdopodobieństwo poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu Trybunał Konstytucyjny uznał w październiku ubiegłego roku za niezgodny z konstytucją powód do pozwolenia na przerwanie ciąży.

Posłuchaj

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia z Polski 2050 powiedział, że dziś ma być złożony projekt ustawy ratunkowej oraz uchwały w sprawie referendum (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej