Sprawa zboża z Ukrainy. Rzecznik Zełenskiego: prezydent gotów przystąpić do rozmów

2024-02-21, 21:11

Sprawa zboża z Ukrainy. Rzecznik Zełenskiego: prezydent gotów przystąpić do rozmów
Rzecznik Zełenskiego potwierdza, że jeśli do spotkania w sprawie zboża dojdzie, prezydent Ukrainy przybędzie na granicę. Foto: PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT/ PAP/Adam Warżawa

Rozpoczęły się rozmowy w sprawie potencjalnego spotkania władz Polski i Ukrainy - poinformował rzecznik prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Miałoby ono dotyczyć blokady przejść granicznych przez polskich rolników.

Rzecznik Siarhiej Nikiforow powiedzial w telewizji 1+1, że format potencjalnego spotkania na razie nie został określony.

Dodał, że jeśli miałoby dojść do niego na granicy, to prezydent Zełenski - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - byłby gotów przystąpić do rozmów.

Spotkanie władz Polski i Ukrainy na granicy? Deklaracja Zełenskiego

Wcześniej w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski poinformował, że zwrócił się do przedstawicieli swojego rządu, by do 24. lutego pojawili się na granicy z Polską - chodziło o premiera oraz ministrów infrastruktury, rolnictwa i obrony. Zaapelował też do premiera Donalda Tuska, by wraz z przedstawicielami polskiego rządu również przybył na granicę.

Do prezydenta Andrzeja Dudy Wołodymyr Zełenski zwrócił się o "wsparcie tego dialogu".

Wołodymyr Zełenski zadeklarował też gotowość do osobistego stawienia się na granicy.

Sprawa ukraińskiego zboża. Zełenski wzywa UE do reakcji

Ukraiński prezydent zaznaczył, że blokada granicy potęguje zagrożenia w dostawach broni dla żołnierzy na froncie. Zapowiedział, że ze strony ukraińskiej na granicy pojawi się "cały nasz rząd, od logistyki po sektor rolny, no i oczywiście minister obrony Ukrainy, bo ta blokada na granicy, niestety, potęguje zagrożenia w dostawach broni dla naszych żołnierzy na froncie".

- Jestem gotów być na granicy razem z naszym rządem. I chcę teraz zaapelować do Komisji Europejskiej: musimy zachować jedność w Europie. To jest podstawowy interes Unii Europejskiej. Dlatego Ukraina apeluje do Komisji Europejskiej, aby przedstawiciel Komisji Europejskiej wziął udział w tym spotkaniu, także ze względu na wspólne interesy i zaprzestanie manipulacji politycznych – oświadczył Zełenski w załączonym do wpisu nagraniu.

- Zwracam się do wszystkich, którzy pamiętają pełne znaczenie słowa "solidarność", które "zmieniło na lepsze historię całej naszej Europy - mówił prezydent, zaznaczając jednak, że te wspólne osiągnięcia "mogą się rozsypać" przez "nadmierne upolitycznienie".


Posłuchaj

Protesty na polsko-ukraińskiej granicy i blokady transportów poruszają opinię publiczną na Ukaranie. Tuż przed drugą rocznicą rosyjskiej inwazji ten temat obecny jest na głównych stronach portali internetowych, w gazetach, radiu i telewizji - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej