Przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą. Ambasadorowie chcą rozmawiać o pomyśle KE

Kraje UE są gotowe rozpocząć rozmowy z Parlamentem Europejskim w sprawie przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą do czerwca przyszłego roku. Jak relacjonują unijni dyplomaci, na spotkaniu ambasadorów 27-mki propozycja Komisji Europejskiej w tej sprawie uzyskała poparcie większości państw, z wyjątkiem krajów sąsiadujących z Ukrainą, czyli między innymi Polski.

2024-02-21, 18:14

Przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą. Ambasadorowie chcą rozmawiać o pomyśle KE
Komisja Europejska chciałaby przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą. Foto: AA/ABACA/Abaca/East News

Komisja pod koniec stycznia zaproponowała, by bezcłowy handel Unii z Ukrainą został przedłużony, ale z ograniczeniami. Zgodnie z tą propozycją, od 5 czerwca przez cały rok miałyby obowiązywać limity w imporcie cukru, drobiu i jaj, a kontyngenty byłyby ustalane w oparciu o wwóz tych produktów z Ukrainy w ostatnich dwóch latach.

Ponadto wystarczy destabilizacja na rynku w jednym kraju, a nie - jak do tej pory - w całej Unii, by uruchomić tak zwany hamulec bezpieczeństwa i wprowadzić ograniczenia w imporcie pozostałych produktów.

Handel z Ukrainą. Pomysł KE bez poparcia państw frontowych

- Propozycja Komisji spotkała się z szerokim poparciem, z wyjątkiem państw członkowskich frontowych, choć wprowadzenie środków ochronnych stanowi znaczną poprawę - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

By umowa o bezcłowym handlu Unii z Ukrainą została przedłużona do czerwca przyszłego roku z dodatkowymi ograniczeniami, muszą się na nią jeszcze zgodzić kraje członkowskie i Parlament Europejski.

REKLAMA

Protesty rolników w Polsce i na świecie. Przyczyną polityka Unii

Polityka handlowa Unii Europejskiej jest jednym z powodów protestów polskich rolników, jakie paraliżują w środę Polskę. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz przekazał Polskiemu Radiu, że rolnicy będą strajkowali do momentu rozwiązania problemu bezcłowego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. 

Protestujący chcą między innymi zamknięcia granic przed napływem towarów z Ukrainy, które są produkowane w innych standardach niż w Unii Europejskiej. Polscy rolnicy muszą spełniać różne wytyczne względem upraw, natomiast ukraińscy rolnicy - nie.

Posłuchaj

Unijne kraje są gotowe rozpocząć rozmowy z Parlamentem Europejskim w sprawie przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą do czerwca przyszłego roku. Jak relacjonują unijni dyplomaci, na spotkaniu ambasadorów 27-mki propozycja Komisji Europejskiej w tej sprawie uzyskała poparcie większości państw, z wyjątkiem krajów sąsiadujących z Ukrainą, czyli międz 0:45
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak gościem Polskiego Radia: 

IAR/ mbl

wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej