Firmy są zadowolone z czterodniowego tygodnia pracy. Samopoczucie pracowników też się polepszyło

2024-02-22, 12:50

Firmy są zadowolone z czterodniowego tygodnia pracy. Samopoczucie pracowników też się polepszyło
Wyniki testu czterodniowego tygodnia pracy są obiecujące.Foto: Shutterstock/ G-Stock Studio

Według najnowszego raportu opublikowanego przez think tank Autonomy, większość firm uczestniczących w największej na świecie próbie czterodniowego tygodnia pracy zdecydowała się wprowadzić tę politykę na stałe.

Po roku od zakończenia sześciomiesięcznego pilotażu przeprowadzonego w 2022 roku, 89 proc. spośród 61 brytyjskich firm, które wzięły udział w eksperymencie nadal stosuje czterodniowy tydzień pracy. Co więcej, 51 proc. z tych firm na stałe przeszło na krótszy tydzień roboczy.

Wyniki badania uzupełniającego wykazują, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy miało pozytywny wpływ na firmy i ich pracowników. Wszyscy kierownicy projektów i dyrektorzy generalni, którzy uczestniczyli w konsultacjach, potwierdzili korzystne efekty tej inicjatywy. Ponad połowa z nich (55 proc.) oceniła wpływ jako "bardzo pozytywny".

Korzyści jest wiele

Najbardziej zauważalnymi korzyściami były poprawa samopoczucia pracowników (82 proc.) oraz zmniejszenie rotacji pracowników (50 proc.). Ponadto, blisko jedna trzecia firm (32 proc.) zauważyła znaczną poprawę w procesach rekrutacyjnych.

Autorka raportu, profesor socjologii Juliet Schor z Boston College, określiła wyniki jako "doskonałe" i zaznaczyła, że korzyści z krótszego tygodnia pracy są rzeczywiste i długotrwałe. Stwierdziła również, że zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników oraz równowaga między życiem zawodowym a prywatnym uległy znacznej poprawie.

REKLAMA

Wady rozwiązania

Jednakże, raport wykazał pewne obawy wśród pracowników w firmach, gdzie dodatkowy dzień wolny był uzależniony od osiągnięcia określonych celów. Warunkowe modele czterodniowego tygodnia pracy prowadziły do dodatkowego stresu związanego z dotrzymywaniem terminów, niechęci do współpracy oraz poczucia nierówności wśród zespołu.

Mniej elastyczne formy polityki czterodniowego tygodnia pracy ograniczały również możliwości planowania aktywności podczas wolnego dnia. Pracownicy zazwyczaj wykorzystywali ten czas na obowiązki opiekuńcze, hobby i domowe obowiązki, preferując spędzanie weekendu jako priorytetowego okresu wolnego.

Wyniki eksperymentu wskazują na trwałe korzyści z wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, pod warunkiem, że polityka ta jest stosowana w sposób elastyczny i uwzględnia potrzeby pracowników. Wdrażanie tego modelu może przynieść poprawę zarówno w efektywności pracy, jak i w jakości życia pracowników.

Czytaj także:

PR24/IAR/CNBC/mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej