Trzecia Droga przedstawi projekt ustawy ws. aborcji. "Trzeba zadbać o bezpieczeństwo Polek"

2024-02-22, 19:10

- Mojemu sercu najbliższe jest referendum ws. aborcji. Od ręki, tu i teraz, powinniśmy też zająć się antykoncepcją i edukacją seksualną. 15 października, przy rekordowej frekwencji, doszło do zmiany władzy w Polsce. Chcemy zmiany w Polsce, żeby żyło się lepiej, naprawić to, co zostało popsute przez ostatnie osiem lat - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Polski 2050 Kamil Wnuk. 

Klub parlamentarny Trzeciej Drogi zaprezentuje swój projekt ustawy dotyczącej liberalizacji prawa aborcyjnego. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że projekt ustawy aborcyjnej autorstwa Trzeciej Drogi będzie gotowy "w ciągu 10 dni".

"Trzeba rozwiązać kwestię aborcji"

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że Trzecia Droga składa się z najstarszej i najmłodszej partii w Polsce. - Trudno jest mi się wypowiadać w imieniu partii Władysława Kosiniaka-Kamysza. Natomiast w Polsce 2050 Szymona Hołowni jest miejsce na każdy światopogląd, jesteśmy tolerancyjni. W kwestiach światopoglądowych nie ma u nas dyscypliny partyjnej, jest wolność wyboru. Nie oznacza to, że każdy robi, co chce. Rozmawiamy ze sobą, mamy też przygotowane swoje projekty ustaw - powiedział Kamil Wnuk. 

- Kwestia aborcji jest bardzo ważna dla kobiet i trzeba ją rozwiązać. Decyzja TK, która w konsekwencji doprowadziła do masowych protestów Polek i Polaków, była zła. Mojemu sercu najbliższe jest referendum ws. aborcji. Od ręki, tu i teraz, powinniśmy też zająć się antykoncepcją i edukacją seksualną. 15 października, przy rekordowej frekwencji, doszło do zmiany władzy w Polsce. Chcemy zmiany w Polsce, żeby żyło się lepiej, naprawić to, co zostało popsute przez ostatnie osiem lat. Temat aborcji jest bardzo trudny, ale trzeba zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie Polek. Stanowisko Trzeciej Drogi zostanie w najbliższym czasie wypracowane - dodał polityk Polski 2050.

Posłuchaj

Kamil Wnuk gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Rozmowa PR24) 16:06
+
Dodaj do playlisty

Aborcja w Polsce 

Sejmie są obecnie trzy projekty liberalizujące przepisy aborcyjne. Projekt ustawy autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej zakłada między innymi bezpieczne przerwanie ciąży do 12. tygodnia. Jeden z projektów Lewicy częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do 12. tygodnia jej trwania.

Obecnie aborcja w Polsce legalna jest w dwóch przypadkach: ciąży będącej następstwem gwałtu oraz zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Duże prawdopodobieństwo poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu Trybunał Konstytucyjny uznał w październiku ubiegłego roku za niezgodny z konstytucją powód do pozwolenia na przerwanie ciąży.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Kamil Wnuk (Polska 2050)

Data emisji: 22.02.2024

Godzina emisji: 17.35

PR24

wmkor


Polecane

Wróć do strony głównej