Sikorski apeluje do Europy. "Słabość prowokuje, musimy przygotować się na odstraszanie Putina"

- Słabość prowokuje, musimy zbudować naszą siłę. Musimy przygotować się na odstraszanie Putina - mówił szef polskiej dyplomacji Jarosław Sikorski przed spotkaniem w Amerykańskim Kongresie Żydowskim w Nowym Jorku.

2024-02-22, 19:30

Sikorski apeluje do Europy. "Słabość prowokuje, musimy przygotować się na odstraszanie Putina"
Radosław Sikorski zaapelował do krajów UE o przestawienie swej gospodarki na czas kryzysu . Foto: PAP/Paweł Supernak/ Oleg Kliucharev/ Shutterstockw

- W sferze nuklearnej Europa oczywiście polega na Stanach Zjednoczonych to się nie zmieni. Ale w sferze konwencjonalnej jako Europa powinniśmy znacznie szybciej przestawić nasz przemysł zbrojeniowy na czas kryzysu - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odpowiadając w Nowym Jorku na pytania polskich dziennikarzy przed spotkaniem w Amerykańskim Kongresie Żydowskim w Nowym Jorku.

- Teraz dopiero następuje mobilizacja gospodarki - powiedział Sikorski. - Musimy przygotować się na odstraszanie Putina. Słabość prowokuje, musimy zbudować naszą siłę - dodał.

Wojna na Ukrainie. Apel o większe zaangażowanie w europejską obronę

Radosława Sikorski odniósł się też do obaw o amerykańskie przywództwo i apele o zwiększenie europejskiego zaangażowania we własną obronę. Wcześniej w wywiadzie dla telewizji MSNBC szef MSZ przestrzegał amerykański Kongres, że zwłoka w zatwierdzeniu środków na wsparcie dla Ukrainy szkodzi reputacji i wiarygodności USA jako sojusznika.

- Nie wiem, czy ten apel zostanie wysłuchany, ale wydaje mi się, że jest ważne, by przywództwo kongresu wiedziało, że jako sojusznicy bardzo pilnie śledzimy tę sprawę i że będzie miała wpływ na postrzeganie tego, czy Ameryka jest sojusznikiem, na którego można polegać - powiedział minister.

REKLAMA

Posłuchaj

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wezwał amerykański Kongres do jak najszybszego uchwalenia pakietu wsparcia Ukrainy. W wywiadzie dla telewizji MSNBC ostrzegł, że wstrzymywanie tej pomocy podważa wiarygodność USA w NATO i może mieć bardzo poważne konsekwencje - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

Pytany o podważanie gwarancji sojuszniczych przez Donalda Trumpa, Sikorski stwierdził, że były prezydent miał rację, gdy "w swoim stylu zachęcał" sojuszników do zwiększania wydatków na obronność, ale nie ma racji, gdy od wydatków uzależnia stosowanie art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, bo "NATO nie jest firmą ochroniarską, tylko sojuszem wojskowym". 

Czytaj także: 

Przypomniał, że po uruchomieniu artykułu o wzajemnej obronie w 2001 r., Polska wysłała brygadę do Afganistanu na prawie dekadę i nie wysyłała Ameryce faktur z tego tytułu.

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł KO Michał Szczerba gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej