Alkohol, bezdomność i ciąża. Byliśmy z kamerą na "Ulicznym Patrolu Medycznym"

Bezdomna pani Iwona mieszka z kilkoma osobami w koczowisku znajdującym się na działkach. Kobieta jest w 13 tygodniu ciąży, mimo to wciąż sięga po alkohol. - Jak mogę iść na detoks, skoro wszyscy tu piją - argumentuje, dyskutując ze strażnikami z "Ulicznego Patrolu Medycznego". Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka cyklu pt. "Teraz tak wygląda mój dom".

2024-03-01, 08:00

Alkohol, bezdomność i ciąża. Byliśmy z kamerą na "Ulicznym Patrolu Medycznym"
"Uliczny Patrol Medyczny". Foto: PR/Paweł Kurek

Strażnicy miejscy z "Ulicznego Patrolu Medycznego" od kilku lat regularnie jeżdżą do osób znajdujących się w kryzysie bezdomności. Projekt polega na objazdowej pomocy ratowniczej.

- Czasami otrzymujemy zgłoszenie dotyczące osób znajdujących się w przestrzeni publicznej potrzebujących pomocy. Wiemy też, że są konkretne osoby, które mają już rozpoczęte leczenie przez naszego partnera, "Przychodnię dla bezdomnych". Sprawdzamy wówczas, czy nie potrzebują naszej pomocy, np. opatrzenia przewlekłych ran - mówi starszy inspektor Straży Miejskiej i ratownik medyczny Ireneusz Krawczyk.

- Patrole organizujemy od 2013 roku - tłumaczy mi z dumą starszy inspektor Alfred Pawlak, który jest współtwórcą tego projektu. Mężczyźni są znani i poważani w środowisku osób bezdomnych i cieszą się ich zaufaniem

"Uliczny Patrol Medyczny"

Podczas jednego z patroli, na który pojechałem wraz z nimi, słyszę, że w jednym z koczowisk żyje ciężarna kobieta. - Pani Iwona jest pod opieką lekarzy i streetworkerów - wyjaśnia Ireneusz. Poproszono nas, abyśmy sprawdzali jej stan zdrowia i kontrolowali, czy mimo jej deklaracji, że nie będzie więcej pić, wciąż sięga po używki.

REKLAMA

Na miejscu okazało się, że pani Iwona znajduje się pod wpływem alkoholu. Alfred wdał się z kobietą w dyskusję, próbując nakłonić ją, by podjęła leczenie. - Jak mogę iść na detoks, skoro wszyscy tu piją - argumentowała.

Tego dnia byliśmy też u pana Piotra, któremu strażnicy cyklicznie opatrują rany. To tylko niektóre z wielu trudnych przypadków, z jakimi spotykają się na co dzień w swojej pracy Irek z Alfredem.

ZOBACZ 4 ODCINEK CYKLU pt. "TERAZ TAK WYGLĄDA MÓJ DOM":

***

Kryzys bezdomności jest niezwykle szerokim zjawiskiem. Osoby znajdujące się w takiej sytuacji mogą dosłownie nie mieć dachu nad głową i żyć na ulicy, spać na klatkach schodowych i dworcach. Ten stan często pogłębiają choroby fizyczne i psychiczne, utrata poczucia własnej godności, uzależnienie od środków psychoaktywnych.

Jednak osoby w kryzysie bezdomności to również ludzie, którzy studiują, mają pracę, emeryturę, ale ze względu na życiowe koleiny, w które wpadli, śpią w noclegowniach, schroniskach czy hostelach i korzystają z pomocy państwa oraz organizacji pozarządowych.

REKLAMA

Eksperci mówią, że każdy - niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy statusu społecznego - może doświadczyć bezdomności. Los bywa okrutny.

Kim są? Co spowodowało, że znaleźli się w kryzysie bezdomności? Jak z niego wychodzą? I wreszcie, jak działają instytucje wspierające ich w tym procesie?

Postanowiłem to sprawdzić, spotykając się z ludźmi, którzy - jak sami mówią o sobie - "szorowali po dnie", ale się nie poddali. Bohaterami moich rozmów są też osoby, które nie podjęły jeszcze walki o lepsze jutro i być może nigdy jej nie podejmą. A także przedstawiciele placówek publicznych i organizacji pozarządowych stawiających sobie za cel pomoc bezdomnym w stanięciu na nogi - odzyskaniu godności, pokonaniu nałogów i odnalezieniu poczucia bezpieczeństwa. 

Zapraszam do obejrzenia cyklu reportaży i wywiadów zatytułowanych "Teraz tak wygląda mój dom". Odcinki są publikowane w każdy piątek na stronie polskieradio24.pl i na kanale YouTube Polskiego Radia.

Paweł Kurek

wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej