Protesty na polsko-ukraińskiej granicy. Członkowie rządu w Kijowie przyjechali na miejsce
Ukraińska rządowa grupa robocza pod przewodnictwem premiera Denys Szmyhal przybyła na granicę z Polską. To w związku z protestami polskich rolników oraz transportowców.
2024-02-23, 17:30
Delegacja chciała omówić sytuację z polskim rządem, ale przedstawiciele gabinetu Donalda Tuska - zgodnie z zapowiedziami szefa rządu - nie przybyli na granicę. "Niestety, dzisiaj takie spotkanie z polskimi urzędnikami nie odbyło się" - przekazał na Telegramie premier Denys Szmyhal.
Denys Szmyhal stwierdził, że Polska i Ukraina pozostają dobrymi sojusznikami i partnerami, wyraził gotowość na znalezienie kompromisu i przypomniał, że od kilku miesięcy ukraińskie towary nie trafiają bezpośrednio na polski rynek, a przez Polskę są jedynie eksportowane, co stanowi 5 procent całego ukraińskiego eksportu rolnego.
"Blokada wpływa na cały handel polsko-ukraiński i gospodarkę naszych krajów. Stracą na tym Ukraina oraz polscy przedsiębiorcy, którzy co roku eksportują na nasz rynek towary o wartości 12 miliardów dolarów" - dodał we wpisie na Telegramie.
Donald Tusk odpowiada Zełenskiemu. Wskazuje miejsce spotkania
Dwa dni temu prezydent Zełenski mówił, że do 24 lutego chce spotkać się z polską stroną na granicy.
REKLAMA
W czwartek premier Tusk mówił, że do spotkania międzyrządowego dojdzie 28 marca w Warszawie, a nie na granicy.
Blokady na granicy. Jakie są postulaty rolników?
W czwartek ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Kijowie podkreślił, że rozumie prawo polskich rolników do protestów, zaapelował jednak, aby nie przybierały one skrajnych form. Zaznaczał, że docenia też, jak się wyraził, praktyczne kroki, które podejmuje polski rząd w celu rozwiązania sytuacji z protestami na granicy i ostudzenia emocji.
Po stronie polskiej na granicy z Ukrainą protestują rolnicy, ale też transportowcy. Domagają się oni m.in. zniesienia ukraińskiej e-kolejki, przez którą puste ciężarówki spędzają za granicą wiele dni. Protestujący na przejściach granicznych częściowo blokują ruch ciężarówek. Domagają się ograniczeń w imporcie ukraińskiej żywności do Unii oraz zmian w nowej polityce rolnej Unii Europejskiej.
Po ukraińskiej stronie również trwają manifestacje, na mniejszą skalę.
REKLAMA
Posłuchaj
Przejścia graniczne jako infrastruktura krytyczna. Jest decyzja premiera
Polski premier zapowiedział włączenie do infrastruktury krytycznej przejść granicznych, strategicznych fragmentów dróg i torów kolejowych, aby zabezpieczyć transporty z pomocą humanitarną, medyczną, a także dostawy broni i amunicji dla ukraińskiego wojska.
- Manifestacje, blokady i żądania. O co chodzi w proteście rolników?
- Protest rolników. Jarosław Sachajko: w budżecie musi znaleźć się 20 mld zł na pomoc incydentalną
[ZOBACZ TAKŻE] Europoseł PO Janusz Lewandowski gościem Polskiego Radia:
IAR/st
REKLAMA
REKLAMA