Pogoda na poniedziałek. Ciepło i słonecznie. Tydzień zapowiada się bardzo przyjemnie

2024-02-26, 07:05

Pogoda na poniedziałek. Ciepło i słonecznie. Tydzień zapowiada się bardzo przyjemnie
Wiosenna aura coraz śmielej daje o sobie znać. Tydzień zapowiada się bardzo pogodnie. Foto: shutterstock/Adrian Eugen Ciobaniuc

Wiosenna aura nie opuszcza Polski. Pogoda w poniedziałek będzie w większości kraju naprawdę ładna - będzie ciepło i słonecznie. Na termometrach zobaczymy nawet 16 stopni Celsjusza - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Jak informuje IMGW Wschodnią Europę oraz krańce zachodnie kontynentu obejmują wyże. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują układy niskiego ciśnienia. Polska pozostaje pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Francją, który - wypełniając się - powoli przemieszcza się w kierunku Morza Śródziemnego. Wschód kraju znajduje się w zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego. Napływa dość ciepła masa powietrza polarnego morskiego.

Pogoda na poniedziałek. Ciepło i słonecznie, ciśnienie rośnie

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Jak poinformowała synoptyk Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz IMGW, nieco więcej chmur i słabe opady deszczu możliwe na wschodzie, w wysokich partiach gór - śnieg. W Tatrach okresami deszcz ze śniegiem i śnieg.

Na zachodzie i północy rano będą utrzymywać się mgły, które mogą ograniczać widzialność do około 200 m, zwłaszcza do godzin południowych. W całym kraju ciepło, od 6 stopni na wschodnim wybrzeżu, do 16 stopni w Małopolsce, 15 stopni we Wrocławiu. Wiatr słaby z kierunku południowo-wschodniego, na zachodzie północno-wschodni. W Sudetach porywy do 70 km/h, a w Karpatach porywy wiatru do 80 km/h.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie na ogół umiarkowane. Wieczorem niewielka możliwość słabych opadów deszczu. Temperatura maksymalna 13 st. C. Wiatr słaby, południowo-wschodni i wschodni. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia. Jak zaznaczyła Grażyna Dąbrowska, w tej chwili znajdujemy się w obszarze obniżonego ciśnienia, które w połowie tygodnia będzie przechodziło w wyż.

Posłuchaj

Jak mówiła synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska w całym kraju ciepło (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Pogodna i dość ciepła noc z poniedziałku na wtorek

W nocy na południu i południowym wschodzie będzie pogodnie. Na północy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i tam wystąpią słabe opady deszczu. W Tatrach możliwe opady deszczu ze śniegiem lub śniegu. Na południu możliwe są mgły ograniczające widzialność do 200 metrów.

Temperatura minimalna od 2 st. C do 7 st. C, od 3 st. C na wybrzeżu wschodnim, 5 w centrum i na południowym wschodzie, na Podhalu około 1 st. C, a na Przedgórzu Sudeckim spadek temperatury do -1 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W górach porywy wiatru do 75 km/h.

W nocy zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Początkowo możliwe słabe opady deszczu. Możliwe mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna 6 st. C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

Posłuchaj

Synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska: ciśnienie rośnie (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

Pogoda na wtorek. Nadal ciepło, ale pochmurnie

We wtorek zachmurzenie duże, jedynie na południu i południowym wschodzie małe i umiarkowane. Na północy i zachodzie opady deszczu. Miejscami zanikające mgły ograniczające widzialność do 200 m. Będzie też jeszcze cieplej - nawet do 17 stopni. W większości kraju temperatura maksymalna od 10 st. C do 15 st. C, na Podkarpaciu i w Małopolsce cieplej - 16 st. C, 17 st. C, a na Pomorzu chłodniej - od 5 st. C do 7 st. C.

Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, od północnego zachodu skręcający na północny i północno-zachodni. W Karpatach porywy wiatru do 65 km/h.

We wtorek w stolicy zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 14 st. C. Wiatr słaby, południowo-wschodni i południowy.

Od środy temperatura zacznie spadać, ale nadal będzie ciepło, do 15 stopni w środę i piątek, w czwartek i sobotę do 12, w niedzielę do 13.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej