Wojna w Ukrainie. Unia Metropolii Polskich planuje odbudowę Mariupola
Przedstawiciele Wrocławia, Gdańska i Warszawy spotkali się w stolicy, by rozpocząć współpracę z ekspertami nad strategią gospodarczą odbudowy ukraińskiego miasta nad Morzem Azowskim. Ma ona dotyczyć między innymi odbudowy infrastruktury krytycznej, budynków użyteczności publicznej oraz domów i mieszkań.
2024-02-26, 13:33
Pełnomocnik rządu do spraw odbudowy Ukrainy Paweł Kowal powiedział, że to pilotaż który ma pokazać, w jaki sposób przy odbudowie ukraińskich miast mogą pomóc samorządy. - To jest dzisiaj dla mnie ważne, żeby tutaj być, żeby poznać dokładnie wnioski, jakie będą płynęły z dzisiejszego wydarzenia - jakie potrzebujemy środki, jak organizować współpracę miast oraz jakie są do tego konieczne rozwiązania prawne - dodał Paweł Kowal.
Głos mera Mariupola
Dziękując Polakom za pomoc mer Mariupola Wadym Bojczenko -powiedział, że pomoc Polski jest dla Ukrainy niezwykle istotna dzięki doświadczeniom z czasów 2. wojny światowej. - Dlaczego polskie miasta? - pytał Wadym Bojczenko. - Bo polskie miasta też były okropnie zniszczone, odbudowaliście się i macie już nową przyszłość. Dlatego, że jesteśmy braćmi, wy wiecie, że jesteśmy taką zasłoną, która chroni Polskę na granicy przed Rosją - dodał Bojczenko.
Kolejne spotkanie ws. planu odbudowy w Kijowie
Jak powiedział zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, dzisiejsze warsztaty to dopiero początek stworzenia gotowego planu odbudowy Mariupola. - Te warsztaty będą kontynuowane na przełomie kwietnia i maja w Kijowie. Tam również z ekspertami będziemy dalej dyskutować na tematy gospodarczej odbudowy Mariupola. Po to, żeby była to wspólna strategia, gotowiec na moment, kiedy dojdzie do deokupacji - wyjaśniał Piotr Grzelak.
Przedwczoraj minęły dwa lata od momentu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.
REKLAMA
Historia agresji Rosji na Ukrainę
24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę z kilku stron - od strony Donbasu, Krymu i Morza Czarnego, a także od północy - w kierunku stołecznego Kijowa i Charkowa. Po kilku tygodniach siłom ukraińskim udało się odeprzeć Rosjan spod Kijowa, w następnych miesiącach Ukraina odzyskała także tereny położone na wschód od Charkowa i położony na południu Chersoń.
Obecnie pod kontrolą Rosji pozostaje Krym, duża część Donbasu oraz duża część obwodów chersońskiego oraz zaporoskiego Ukrainy, walki zaś trwają na froncie liczącym ponad 1000 km.
Napaść Rosji stanowi eskalację konfliktu, który rozpoczął się w 2014 roku po wydarzeniach tzw. Euromajdanu, gdy prorosyjskie władze Ukrainy zostały zmuszone do oddania władzy, a w demokratycznych wyborach zwyciężyły siły opowiadające się m.in. za zacieśnieniem współpracy z Unią Europejską.
Posłuchaj
- "Każda historia jest pełna bólu". Raport Human Rights Watch nt. zbrodni Rosjan w Mariupolu
- Wojna w Ukrainie. Gen. Polko: wyparcie rosyjskiego agresora to nie miesiące a lata
- Bucza, Irpień, Izium. 120 tys. odnotowanych zbrodni Rosji to wierzchołek góry lodowej
Śmierć Nawalnego. Kowal: trzeba działać, by zatrzymać Putina, to może być punkt zwrotny
IAR/kg
REKLAMA