Andrzej Duda w Paryżu pytany o rozpad Rosji. "Najlepiej, gdyby jej nie było"

2024-02-27, 07:07

Andrzej Duda w Paryżu pytany o rozpad Rosji. "Najlepiej, gdyby jej nie było"
W wywiadzie dla LCI prezydent został zapytany o to, czy chciałby rozpadu Rosji. Foto: PAP/Marcin Obara

Dla Polski lepiej byłoby, gdy Rosji nie było - oświadczył Andrzej Duda w rozmowie z francuską telewizją LCI. Prezydent udzielił wywiadu przy okazji wizyty w Paryżu, gdzie uczestniczył w spotkaniu przywódców UE i NATO dotyczącym Ukrainy.

W wywiadzie dla LCI prezydent został zapytany o to, czy chciałby rozpadu Rosji.

- Z punktu widzenia Polski, i biorąc pod uwagę naszą historię (…), najlepiej byłoby, gdyby Rosji nie było - powiedział Andrzej Duda.

Nazwał "bajeczkami" idee "strategicznej równowagi" i "Europy od Atlantyku po Ural", które są często głoszone przez francuskich polityków.

Andrzej Duda w Paryżu. Odstraszanie Rosji bronią jądrową

Prezydent powiedział, że w obliczu rosyjskiego zagrożenia Europa musi stawiać na NATO, własną obronę i europejską solidarność. Stwierdził, że najskuteczniejszym środkiem odstraszania byłaby jednak broń nuklearna.

- Koncepcja pana prezydenta Emmanuela Macrona zakładająca objęcie europejskiej części NATO parasolem nuklearnym jest bardzo ważnym głosem w toczonej dyskusji, który my w Polsce przyjmujemy absolutnie pozytywnie - stwierdził Andrzej Duda.

Użycie francuskiej broni jądrowej 

Kilka dni temu Emmanuel Macron powiedział, że część żywotnych interesów narodu, w obronie których jego kraj może użyć broni jądrowej, ma "wymiar europejski”.

Prezydent Francji nie zaproponował jednak sojuszu jądrowego europejskim partnerom. 

Wysłanie żołnierzy na Ukrainę

W Paryżu prezydenci, szefowie rządów i ministrowie z 28 państw rozmawiali o dalszym wspieraniu Ukrainy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

- Najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się wokół kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę, i tutaj też nie było absolutnie porozumienia - powiedział na konferencji po spotkaniu prezydent, dodając, że nie było także entuzjazmu dla tego pomysłu.

Polityk pytany o szczegóły ustalonego wsparcia dla walczącej Ukrainy, czy będą to np. pociski dalekiego zasięgu, nie chciał zdradzić konkluzji rozmów.

- Jeśli chodzi o szczegóły, poszczególne państwa decydują o tym, jaką pomoc przekazują Ukrainie - podkreślił.

Posłuchaj

Brak zgody wśród krajów Zachodu ws. wysłania wojsk na Ukrainę. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/fc

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej