Minister Sikorski reaguje na groźby jądrowe Putina. "Nie powinny nas powstrzymywać"

2024-02-26, 20:11

Minister Sikorski reaguje na groźby jądrowe Putina. "Nie powinny nas powstrzymywać"
Minister Sikorski: groźby jądrowe Putina są głównie puste, nie powinny nas powstrzymywać.Foto: @MSZ_RP/X

Odnosząc się go gróźb Władimira Putina dotyczących użycia broni jądrowej, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wskazał, że prezydent Rosji "odkrył na Ukrainie, że użycie broni jądrowej byłoby bardzo trudne". - Uważam więc, że są to głównie groźby bez pokrycia, które nie powinny nas ograniczać - podkreślił podczas wystąpienia w think tanku Atlantic Council w Waszyngtonie.

- Myślę, że on (...) odkrył, że użycie broni jądrowej jest w rzeczywistości dość trudne - powiedział Radosław Sikorski, pytany przez byłą ambasador USA Paulę Dobriansky, czy Zachód przecenia zagrożenie płynące z eskalacji konfliktu na Ukrainie.

Skutki użycia broni jądrowej

Jak dodał, użycie broni jądrowej wiąże się nie tylko z ryzykiem silnej odpowiedzi międzynarodowej, ale także z problemami takimi jak skażenie radioaktywne na polu bitwy i ryzyka dla własnych sił.

- Myślę, więc, że to są w większości puste groźby i nie powinny nas prowadzić do odstraszenia nas od zrobienia słusznej rzeczy - podkreślił Sikorski.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział także, że działania Władimira Putina mają na celu przywrócenie tego, co były prezydent USA Ronald Reagan nazywał Imperium Zła. Podczas wystąpienia na forum Rady Atlantyckiej Radosław Sikorski podkreślił, że rosyjski przywódca upadek Związku Radzieckiego nazwał największą geopolityczną katastrofą dwudziestego wieku.

"To odbudowa Imperium Zła"

- Jego inwazja na Ukrainę jest częścią wysiłków, aby przywrócić potęgę i okrucieństwo tego, co Ronald Reagan nazywał Imperium Zła. Jednak Putin nie działa sam. Zbrodnicza napaść na Ukrainę jest wspierana przez grupę dyktatorów z Iranu, Korei Północnej, jak również rządzących z takich państw jak Kuba, Wenezuela i Syria. W zamian za wsparcie Putin oferuje wspieranie ich w podsycaniu chaosu na Bliskim Wschodzie, w Azji i tutaj, na południowej granicy Stanów Zjednoczonych - podkreślił szef polskiego MSZ.

Posłuchaj

Radosław Sikorski: działania Putina mają na celu odbudowę Imperium Zła (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Radosław Sikorski zaproponował trzy kroki, które należy podjąć, aby pozostać w bezpiecznym świecie pozbawionym władzy dyktatorów: pierwszy - wspierać Ukrainę amunicją, której potrzebują. Drugi to inwestycje w bezpieczeństwo i obronność, które umniejszą Putina i jego zauszników. Trzeci krok, jaki zaproponował Radosław Sikorski to pogłębienie i poszerzenie sojuszy, które pozwolą zapewnić pokój.

Czytaj także:


PAP/IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej