Połączenie kolejowe Ukrainy z krajami UE. Rusza budowa trasy o "europejskim" rozstawie torów

2024-02-27, 13:32

Połączenie kolejowe Ukrainy z krajami UE. Rusza budowa trasy o "europejskim" rozstawie torów
Nowe tory o szerokości 1.435 mm powstaną na odcinku o długości 72,9 km, wiodącym z Mościsk do Skniłowa, czyli od granicy z Polską do przedmieść Lwowa. Foto: Mykola Tys/Shutterstock

We Lwowie rozpocznie się budowa linii kolejowej o europejskim rozstawie torów, przeznaczonej dla ruchu towarowego i pasażerskiego. Linia połączy Ukrainę z krajami UE. Inwestycja będzie zrealizowana dzięki wsparciu Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego.

- Połączymy naszą kolej z siecią europejską. To pierwszy projekt, który zbudujemy w tym roku wspólnie z europejskimi partnerami i darczyńcami - oznajmił wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow podczas forum "Ukraina. Rok 2024" w Kijowie.

Międzynarodowa komunikacja kolejowa

Tory powstaną na odcinku o długości 72,9 km, wiodącym z Mościsk do Skniłowa, czyli od granicy z Polską do przedmieść Lwowa. Linię kolejową o rozstawie torów 1.520 mm należy przebudować do szerokości 1.435 mm. Inwestycja ta zostanie zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID).

"Chciałbym podkreślić, że jest to niezwykle ważny projekt, który zapewni sprawną międzynarodową komunikację kolejową między Polską, innymi krajami UE i Ukrainą. Stacja Skniłów stanie się międzynarodowym węzłem kolejowym. Została wybrana, aby uniknąć przeciążenia stacji we Lwowie, przez którą przejeżdża większość pociągów krajowych" - wyjaśnił w komunikacie na Telegramie szef administracji wojskowej obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.

Niezbędna dokumentacja budowlana

Dotychczas przygotowana została niezbędna dokumentacja budowlana. Obecnie projekt przechodzi ocenę oddziaływania na środowisko naturalne.

"Prowadzone są też rozmowy z inwestorami na temat kolejnych etapów tego przedsięwzięcia" - powiadomiono na stronie internetowej administracji obwodu lwowskiego.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej