Powrót ustawy wiatrakowej. Minister klimatu o zmianach w projekcie i stopniowym odmrażaniu cen energii

2024-02-28, 10:17

Powrót ustawy wiatrakowej. Minister klimatu o zmianach w projekcie i stopniowym odmrażaniu cen energii
OZE daje Polsce niezależność od importu gazu i ropy naftowej.Foto: Shutterstock/engel.ac

Za kilka tygodni na rząd ma wrócić ustawa wiatrakowa. Zapowiedziała to w TVP Info minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Nie wykluczyła również stopniowego odmrażania cen energii.

Tzw. ustawa wiatrakowa wzbudziła kontrowersje tuż po ostatnich wyborach parlamentarnych. Grupa posłów Polski 2050 i KO wniosła do Sejmu projekt, który zakładał zmniejszenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowy mieszkaniowej do 300 metrów w przypadku zabudowy wielorodzinnej i 400 metrów w przypadku zabudowy jednorodzinnej.

Po sugestiach opozycji o potencjalnym lobbingu projekt został wycofany z Sejmu. Obecnie minimalna odległość wiatraków od zabudowań to 700 m.

Zgodnie z zapowiedzią minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, w zmienionym projekcie wiatraki mają stać nie bliżej niż 500 metrów od nieruchomości.

Posłuchaj

TVP Info: min. klimatu zapowiada powrót ustawy wiatrakowej (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Minister klimatu nie wykluczała także stopniowego odmrażania cen energii. Zapowiedziała, że w czwartek w resorcie odbędą się rozmowy w sprawie tego, jakie rozwiązanie wybrać od lipca, gdy skończy się obowiązywanie tarczy energetycznej, która zamroziła stawki dla gospodarstw domowych.

REKLAMA

Paulina Hennig-Kloska mówiła w TVP Info, że projekt w tej sprawie trafia teraz z jej resortu na forum rządu.

Posłuchaj

TVP Info: min. klimatu o cenach energii (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Minister Hennig-Kloska zapowiedziała też, że ewentualnym podwyżkom cen energii towarzyszyłyby programy osłonowe dla najbardziej potrzebujących.

Posłuchaj

TVP Info: min. klimatu o cenach energii (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

W jej ocenie, utrzymanie cen energii na niezmienionym poziomie dla gospodarstw domowych w tym półroczu oznacza koszt 16 mld zł.

PR24.pl, IAR, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej