Spór Trzecia Droga - Lewica ws. aborcji. Balt: Mamy zorganizować referendum o tym, czy zrobić z kogoś niewolnika?

2024-02-28, 17:20

Spór Trzecia Droga - Lewica ws. aborcji. Balt: Mamy zorganizować referendum o tym, czy zrobić z kogoś niewolnika?
Balt: . Foto: Dziurek/Shutterstock/PR

- Rozrodczość, decydowanie o własnym ciele jest prawem człowieka. To nie podlega dyskusji - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Lewicy Marek Balt. 

W ostatnim czasie narastał konflikt w koalicji rządzącej ws. projektów dot. aborcji. Ich procedowanie w Sejmie marszałek Szymon Hołownia zapowiedział na czas po wyborach samorządowych, a współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty oskarżył liderów Trzeciej Drogi o blokowanie liberalizacji prawa aborcyjnego. Ostatecznie, już na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłanki i posłowie zajmą się projektami dot. liberalizacji prawa aborcyjnego.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Lewica nie idzie z nikim na zwarcie ws. aborcji. - Realizujemy nasze cele programowe i zobowiązania. Od pierwszych protestów byliśmy z kobietami. Zawsze będziemy bronić ich praw do decydowania o własnym ciele i rozrodczości. Kobiety mają prawo samodzielnie decydować o tym, czy i kiedy chcą mieć dzieci. Jeśli ktoś chce pozbawić kobiety tego prawa, to na pewno dojdzie między nami do porozumienia w tym zakresie - powiedział Marek Balt.   

Już w listopadzie 2023 r. Lewica złożyła dwa projekty ws. liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania. - Nasi koalicyjni partnerzy nie powinni się dziwić, że chcemy doprowadzić do realizacji naszych zobowiązań -  tłumaczył Balt.

Natomiast w ubiegłym tygodniu Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyła w Sejmie projekt ustawy, który przywraca tzw. kompromis aborcyjny. Politycy TD zapowiedzieli też wniosek dot. referendum. - Mamy zorganizować referendum o tym, czy zrobić z kogoś niewolnika? O tym, czy istnieje prawo do decydowania o sobie? Rozrodczość, decydowanie o własnym ciele jest prawem człowieka. To nie podlega dyskusji - podsumował Balt. 

Posłuchaj

Marek Balt gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Rozmowa PR24) 11:56
+
Dodaj do playlisty

 

W Sejmie jest też projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej w sprawie aborcji, który zakłada prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Marek Balt 

Data emisji: 28.02.2024

Godzina emisji: 16.35

PR24

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej