Separatystyczne Naddniestrze prosi Rosję o pomoc. Mołdawia odrzuca "propagandowe wypowiedzi"

2024-02-28, 17:52

Separatystyczne Naddniestrze prosi Rosję o pomoc. Mołdawia odrzuca "propagandowe wypowiedzi"
Mołdawia: reakcja po zwróceniu się Naddniestrza o pomoc do Rosji. Foto: Shutterstock/kakteen

Władze Mołdawii reagują na decyzję separatystycznego Naddniestrza, które poprosiło Rosję o ochronę i pomoc w rozwiązaniu konfliktu gospodarczego z Mołdawią. Władze w Kiszyniowie napisały, że odrzucają wszelkie propagandowe wypowiedzi ze zbuntowanego regionu.

W oświadczeniu przesłanym mediom społecznościowym mołdawski wicepremier do spraw reintegracji Naddniestrza Oleg Serebrian napisał, że władze mołdawskie odrzucają propagandowe twierdzenia samozwańczych władz tego regionu. I przypomniał, że odnosi on korzyści z polityki "pokoju, bezpieczeństwa i integracji gospodarczej z Unią Europejską".

Mołdawia reaguje na prośbę Naddniestrza o pomoc Rosji

To odpowiedź na decyzje zjazdu deputowanych ludowych wszystkich szczebli w stolicy Naddniestrza Tyraspolu, który zwrócił się do Rosji o pomoc w rozwiązaniu konfliktu gospodarczego z Mołdawią. Prezydent Wadim Krasnoselski powiedział, że Mołdawia rozpoczęła wojnę gospodarczą, nakładając potężne cła na firmy z separatystycznego regionu.

Przed zjazdem w Naddniestrzu wielu ekspertów prognozowało, że władze w Tyraspolu mogą zwrócić się o przyłączenie republiki do Rosji. Tymczasem jeden z uchwalonych dokumentów mówi, że tylko suwerenność Naddniestrza zapewni przetrwanie wieloetnicznego narodu zamieszkującego kraj.

ISW: Rosja planuje przewrót w Mołdawii

W ramach kampanii dezinformacyjnej, prowadzonej z okupowanego Naddniestrza Rosjanie rozpowszechniają informacje o rzekomej niestabilności Mołdawii. ISW podkreśla, że jednocześnie prowadzonych jest kilka takich operacji. Ich celem jest wywołanie nieufności wobec mołdawskich władz, Ukrainy i państw Zachodu.

"ISW informował już wcześniej o kilku trwających operacjach informacyjnych w Naddniestrzu, które mają podważyć pozycję mołdawskiego rządu oraz zasiać nieufność do Ukrainy i Zachodu" - napisano w raporcie. Chodzi m.in. o rozpowszechniane przez Rosję "doniesienia" o planach ukraińskiego ataku na Naddniestrze czy "zamachu" na tamtejszego separatystycznego lidera.

Posłuchaj

Naddniestrze zwróciło się o pomoc do Rosji (Piotr Piętka/IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej